Sd.Kfz.131 Panzerjäger II für Pak 40/2

Tunuri Auto Populsate

Re: Sd.Kfz.131 Panzerjäger II für Pak 40/2

Postby Marhaba » Sun Apr 07, 2013 6:39 am

Am continuat, dupa cum spuneam mai sus.




User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Sd.Kfz.131 Panzerjäger II für Pak 40/2

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 07, 2013 6:39 am

E cu fixativul?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Sd.Kfz.131 Panzerjäger II für Pak 40/2

Postby Marhaba » Sun Apr 07, 2013 6:40 am

Olaf The Viking wrote:
E cu fixativul?

Da , cu fixativul. Zeama de la AK (worn effects) nu ma incinta pentru ca nu prinde pe orice suprafata. Cind o sa-mi faci cado' o zeama echivalenta de la Valejo (daca are asa ceva) , o sa pot sa-ti spun cum se comporta aia :).

Intre timp am vopsit sculele si am facut "oleaca" de vopsea sarita, nu cita as fi vrut, ca sa nu oripilez viitorul proprietar cu un morman de rugina :)




User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Sd.Kfz.131 Panzerjäger II für Pak 40/2

Postby Marhaba » Sun Apr 07, 2013 6:40 am

Am continuat cu un wash "uleios". Dupa ce solventul uleiului se va ma usca, urmeaza finisare a asezarii pigmentului ramas






User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Sd.Kfz.131 Panzerjäger II für Pak 40/2

Postby Marhaba » Sun Apr 07, 2013 6:40 am

Pina se mai usuca din uleiuri, am montat senilele. Senilele sunt Magic Tracks (patina cu patina), curate, frumos detaliate.








User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Sd.Kfz.131 Panzerjäger II für Pak 40/2

Postby Georgel Musat » Sun Apr 07, 2013 6:41 am

Salutare. Maiestrie ca intotdeauna . La senile ai folosit tot Gator si de care ca sunt mai multe pe mine m-ar interesa pt fotoetch si senile. Iar in privinta solventilor pt vopsele de ulei am vazut ca pe la magazinele online de mat pt pictura se gaseste pe langa terebentina,esenta de petrol si un diluant pt astfel de vopsele , care e cel care ar fi cel mai slab atacator al vposelei/lacului. Multam .Spor cu sanatate si cer senin.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

Re: Sd.Kfz.131 Panzerjäger II für Pak 40/2

Postby Marhaba » Sun Apr 07, 2013 6:41 am

Nu am mai folosit Gator ca n-am avut vreme sa stau sa se usuce. Le-am lipit cu nitro si m-am miscat rapid. Gator Glue e de un singur fel. Scrie pe el Gator Glue si e desenat un crocodil. Un lipici acrilic alb laptos care se usuca transparent. Eu il diluez cu apa aprox 25% ca sa aiba capilaritate mai mare. Lipici asemanator este White Glue din papetarii.
Pentru vopselele in ulei nu folosesc terebentina ca solvent. Inainte foloseam benzina de brichete dar de o vreme folosesc White Spirit care mi se pare foarte bun in sensul asta si omenos ca pret.
Terebentina o folosesc pentru fixat pigmentii cind n-am fixer.

In ceea ce priveste PE-le le lipesc cu cianoacrilat si le asigur cu Gator.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Sd.Kfz.131 Panzerjäger II für Pak 40/2

Postby Georgel Musat » Sun Apr 07, 2013 6:42 am

Multam de raspunsuri . Cei de la Gator cred ca s-au diversificat caci am rugat un prieten ce-i in Anglia sa mi trimita asa ceva si ma intreba de care caci e unul pe care scrie photoetch si altele. Oricum i-am spus sa mi trimita de asta caci cu cianocrilatu la chiorenia mea nu prea ma impac cu el.White Spirit pe unde se gaseste ,tot la cei cu pictura.Spor.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

Re: Sd.Kfz.131 Panzerjäger II für Pak 40/2

Postby Marhaba » Sun Apr 07, 2013 6:42 am

Posibil, atunci cind l-am luat eu era de un singur fel si se vindea doar in SUA (Gator)
White Spirit se gaseste si la magazine de chimicale.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Sd.Kfz.131 Panzerjäger II für Pak 40/2

Postby Bill » Sun Apr 07, 2013 6:43 am

Georgel Musat wrote:
Multam de raspunsuri . Cei de la Gator cred ca s-au diversificat caci am rugat un prieten ce-i in Anglia sa mi trimita asa ceva si ma intreba de care caci e unul pe care scrie photoetch si altele. Oricum i-am spus sa mi trimita de asta caci cu cianocrilatu la chiorenia mea nu prea ma impac cu el.White Spirit pe unde se gaseste ,tot la cei cu pictura.Spor.


Scuzati semiofftopicul, foarte faina lucrarea Ovidiu!
Eu mi-am luat acum vreo doua luni direct de la ei, aici au toata gama. In plus mi-am luat si niste masti.
Atentie citeam mai demult ca au aparut deja Gator glue contrafacut :laugh: :laugh:
Si in lumea modelistica mai exista ticalosi asa ca recomand sa luati direct de la ei.
GATOR
Spor,
Bill :)
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

PreviousNext

Return to T.A.P.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron