42 German Brummbar

Tunuri Auto Populsate

Re: 42 German Brummbar

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 07, 2013 7:06 am

Dupa cum va ziceam e gata.





Povestirile modelistice si (I-don't)know-how-ul maine ca acum trebuie sa tai castravetii. :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 42 German Brummbar

Postby Georgel Musat » Sun Apr 07, 2013 7:07 am

Salutare. Bre nu stiu cum isi potcoveau vikingii caii :cheer: dar pe asta sigur nu l-ai potcovit cum trebuie. :ohmy: Abia astept sa ne spui ce si cum ,eventual o poza cu el de sub burta sa se vada si senilele . Pana una alta spor la castraveti :laugh: . Spor cu sanatate si cer senin.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

Re: 42 German Brummbar

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 07, 2013 7:07 am

Dupa cum ziceam, principala problema au fost senilele care au fost mai scurte. Am incercat sa mai trag de ele dar deja se rupeau pe margini si oricum nu puteam sa acopar atatia mm. Asa ca am cautat sa le pun cu bucata lipsa jos, in ideea ca il bag intr-o diorama si voi acoperi acolo cu ceva. M-am gandit si la metoda cu fuste dar deja se lungea prea mult situatia.

M-am inscris la acest GB nu pentru medalie, asa cum eronat sustine un cetatean ci pentru ca imi propusesem mai de mult sa experimentez metoda cu fixativul. Am incercat eu ceva pe carul de lupta asirian dar fara succes prea mare (probabil cantitatea era prea mare ca dadeam direct din spray). Intre timp am facut rost de o solutie de la AK care sustine ca inlocuieste metoda cu fixativul si pe care am dat-o cu aerograful. Cu ocazia asta am reusit sa pierd si arcul de la aerograf asa ca fie presez cu palma pana imi intra in carne fie il setez de la inceput pe un anumit debit si dau asa.

Nu imi propusesem sa fac un camuflaj cu mai multe culori si nici nu prea as fi avut cum sa il fac dat fiind situatia. Deci dupa de am dat cu rugina, si aia in mai multe culori (Vallejo are trei nuante: normal, inchis si deschis, superb pentru asa ceva) am dat cu solutia de chipping de la AK. Cea de la Vallejo mi s-a parut prea groasa. Am dat vopseaua si am purces la chipping. Din cate am vazut eu nu prea erau ruginite asa ca le-am facut mici puncte pe alocuri, in anumite parti am dat mai putin cu vopsea ca sa se vada dedesubt si putin ruginit, ca si cand ar fi prins un strat superficial de rugina pe o suprafata mai mare. Dupa ce l-am "cipinguit" am dat un strat de lac lucios si am trasat panourile, niturile, etc. cu Tamiya smoke, vroiam sa il vad si pe asta cum se comporta.

Am aplicat decalurile, nu am avut probleme mai ales ca am dat si cu pensula un strat de lac lucios pe zona respectiva si pe urma am si slefuit usor cu o carpa. Am incheiat cu lacul mat. Initial vroiam sa fac si ceva prafuire dar ma gandesc ca e mai bine sa o fac cand il pun in diorama ca sa fie la culoare cu solul.

Sincer mi-a placut cum s-a lucrat, in afara de senile totul s-a potrivit perfect, atat de bine ca am si renuntat sa mai caut bavuri, evident le-am gasit dupa ce a fost gata asa ca a trebuit sa o iau de la capat in doua locuri.

Nu recomand metoda cu wash, solutie chipping si vopsea deoarece totul este acum un strat elastic, ar fi trebuit initial o vopsea in culoarea ruginei nu un wash sau wash-ul dat peste un grund.

Cum ziceam, chiar mi-a facut placere sa lucrez la el, probabil ca voi recidiva cu un Panzerjager sau Stug (am eu o slabiciune pentru astea) si probabil ca va fi la SIS-ul cu șiașiul :P de Panzer IV, cand se va deschide.

P.S. Hartmane, evident ca are si topor dar e pus sub o piesa, in dreapta fata. Cat pe aci sa nu o mai pun, ca e mare magarie sa maschezi frumusete de topot cu cine stie ce piesa care cine stie ce rol marunt are. :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 42 German Brummbar

Postby Marhaba » Sun Apr 07, 2013 7:08 am

[quote]
"Cetateanul" n-a facut altceva decit sa afirme aceleasi lucruri cu care te laudai tu in gura mare: cum faci tu o macheta in scirba (adica fara nici o placere daca-i vorba de tancuri, etc - nu am citatul exact dar se gaseste pe forum), incepind-o cu citeva zile inainte de termenul final al prelungirii, facind-o de mintuiala (din lipsa de timp nu din alt motiv). Desi "cetateanul" a incercat sa-ti atraga atentia (in privat asa cum fac gentelmenii nu ridicind fustele in public ca loazele) ca modul tau de a proceda va distruge aceasta activitate de GB pentru ca tu ca moderator ar trebui sa fii un exemplu pentru useri, iar stilul tau e nociv pentru forum, nu te-ai lasat si in loc sa faci ceva constructiv (in sfirsit) ai continuat cu replcile tale pline de intelepciune in care nu ai facut decit sa transformi orice am incercat sa facem intr-o frecangeala de genul "lasati-l ba p-ala, ca e bine oricum"

Drept care "cetateanul", satul fiind de porcariile pe care le faci, a decis sa stopeze activitatea de GB, in ciuda faptului ca multi oameni seriosi erau angrenati in aceasta activitate pe care el "cetateanul" a inititiat-o si administrat-o asa cum s-a priceput, fara sa beneficieze nici o secunda de ajutorul tau pretios si inteligenta ta nativa. Felicitari!

Acuma trecind in alt registru iti propun sa-ti vezi de treaba ta de moderator si sa faci ce-ai facut si pina acum (adica nimic). De stricat nu mai ai ce sa strici acum ca ai terminat cu GB-le, poti eventual sa te legi de mine in continuare si sa imprastii cu rahat, dar asta o sa-ti dauneze.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: 42 German Brummbar

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 07, 2013 7:09 am

Aproape sigur, problemele cu senilele au un raspuns.
Din pozele tale, roata intinzatoare apare ca fiind foarte in spate. Poate ai incurcat ceva la montaj si de-aia papucii sunt mai stramti.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: 42 German Brummbar

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 07, 2013 7:09 am

alexelu_marinelu wrote:
Din pozele tale, roata intinzatoare apare ca fiind foarte in spate. Poate ai incurcat ceva la montaj si de-aia papucii sunt mai stramti.


Toate rotile sunt fix unde trebuiau sa fie, nu ai cum sa le pui in alta parte fiindca fiecare are locasul ei unde se infinge. Senilele sunt din vinil, gata turnate, nu am montat nimic la ele.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 42 German Brummbar

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 07, 2013 7:10 am

De-aia am zis "poate".
Din pozele cu masinaria reala si chiar din profile, roata intinzatoare pare mai aproape de galeti decat cele de la macheta ta. Asta e impresia vizuala pe care mi-a creat-o. Parca sasiul are cativa mm in plus.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Previous

Return to T.A.P.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron