ASII AEROPURTATI DIN MANECA URSS

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Re: ASII AEROPURTATI DIN MANECA URSS

Postby Georgel Musat » Sun Apr 07, 2013 7:19 am

Multumesc , pt gest ,dar nu am nevoie caci am spus ca am deja instructiunile de la AER scanate plus cele de Eduard . Cunosc modelul inceput si neterminat , era destul de avansat ,pacat ca nu a-ti terminat.Sanatate si cer senin . B)
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

Re: ASII AEROPURTATI DIN MANECA URSS

Postby Georgel Musat » Sun Apr 07, 2013 7:19 am

Salutare. Din pacate nu voi termina aceste machete, dintr-un motiv de sanatate. Practic de la inceputul lui noiembrie am fost scos din activitae ca sa zic asa de o alta probleme oculara ,astfel ca primele 3 saptamani am stat doar pe "receptie" tv, greu de suportat dupa ce se da si pe acest media. Din acest motiv nu am putut venii si la Alba,inca fac tratament . Acum reusesc sa vad pt putea naviga pe net.De machetit nu stiu cand dar sper ca in curand. Astfel ca aceste machete , vor ramane pt viitor. Sanatate si cer senin.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

Re: ASII AEROPURTATI DIN MANECA URSS

Postby alexie » Sun Apr 07, 2013 7:20 am

Din păcate tu ai trăit coșmarul ce bântuie prin visele machetiștilor. Din câte înțeleg problema se ameliorează, activitatea forumistică și "machetismul mental" pot fi un surogat eficient până la revenirea în parametrii normali.
Îți dorim "Sănătate și cer senin" ;)

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: ASII AEROPURTATI DIN MANECA URSS

Postby Georgel Musat » Sun Apr 07, 2013 7:20 am

Salutare. Am vazut ca acest Gb nu s-a inchis si ma reapuc de treaba si eu , cel putin una din cele doua machete sa o dau gata. Am o problema la ASU-85 am pierdut o roata motrica si zici ca a luat-o aghiuta ca nici ca am mai gasito , poate cineva sa ajute cu copierea celei ramase ,in rasina sau altceva,contracost bineinteles.Si ar mai fi problema ca si cea pe care o am e lipita cu "dintii" decalati caci am lipit-o conform ghidajului dar aici au zbarcit-o chinezii ,iar eu nu am verificat si am obsevat mai tarziu . Problema respectiva am vazut-o semnalata pe un forum strain , asa au facut chinezii la btr-50/asu-85 posibil si pt-76 acand aceiasi roata motrica . Deci ma poate ajuta cineva. Spor cu sanatate si cer senin.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

Re: ASII AEROPURTATI DIN MANECA URSS

Postby Georgel Musat » Sun Apr 07, 2013 7:21 am

Salutare. Am reusit sa mai machetesc cate ceva la ASU-57
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Cam atat pt acum ,caci tre sa plec la intalnirea cu muraturile :lol: Spor cu sanatate si cer senin.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

Re: ASII AEROPURTATI DIN MANECA URSS

Postby Georgel Musat » Sun Apr 07, 2013 7:21 am

Salutare. Sa continuam cu pozele dupa am fost la intalnirea cu muraturile (legumele) si placerea de discuta cu alti colegi pe "viu" .
Image
Image
Image
Image
Image
ImageImage
Cam asta-i faza in care ma aflu , mai luccrez . A , se pare ca nu am reusit sa fac nite poze prea bune , sper ca urmatoarele sa fie mai bune.Spor cu sanatate si cer senin.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

Re: ASII AEROPURTATI DIN MANECA URSS

Postby Georgel Musat » Sun Apr 07, 2013 7:21 am

Salutare. Printre pregatiri de sarbatori mai mosmondindim cate putin.
Image
Image
Image
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

Re: ASII AEROPURTATI DIN MANECA URSS

Postby Georgel Musat » Sun Apr 07, 2013 7:22 am

Salutare. Iata si ultimele poze de executie inainte de vopsirea finala (ziceam eu chioru grabit) B) .
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Omacheta foarte dificila, mai ales pt mine, caruia ca sa o realizezi cat de cat la bine trebuie sa apelezi la fotodecupabile. Care desii sunt faine la piesele mici nu pot face fata astfel ca sunt nevoit sa fiu FAIRPLAY si recunosc ca am fost la un prieten pt coproductie .Piesele mici sunt prelucrate si lipite de el ca si acele protectii la faruri. Care desii astia de la fotodecupabile le dau in in acele planse ca si unele maere nu pot fi folosite ;ele fiind pe platbanda .Ori astea sunt dim profil rotund de diferite diametre. O alta greseala a mea a fost ca fiind grabit sa lucrez nu am observat ca luneta tunului nu se aliniaza cu locasul din placa frontala pe care am lipito acum ar trebui sa o remediez. Plus ca tre sa ma apuc de senila :patinele ce vin pe roata motrica trebuiesc marte gaurile pt pntenii rotii motrice si om mai vedea ce o fi.Spor cu sanatate si cer senin.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

Re: ASII AEROPURTATI DIN MANECA URSS

Postby Hartman » Sun Apr 07, 2013 7:22 am

D-le... da-l incolo de ferplei :) .Important e sa iasa treaba frumos si unde ne mai prindem degetele sa sunam un prieten ,ca daia e.Ce vad pana acum i-mi ia ochi.La cat de tare-s in care blindate nici nu stiam se se pot cumpara atatea imbunatatiri din tabla subtire.Tot inainte si sa ai mereu proiectil pe teava. :)
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: ASII AEROPURTATI DIN MANECA URSS

Postby Georgel Musat » Sun Apr 07, 2013 7:22 am

Salutare. Dupa ce trecura si aceste sarbatori reusii sa mai lucrez cate ceva ,desii asa cum spunea si Alexie senilele pt acest autotun sunt de belea ca si "dintisorii" rotii motrice. dar sper sa ies cu bine din aceasta problema.
Paul, eu asa am considerat ca e de cuviinta sa fac -sa recunosc ca nu toata munca e a mea. Acel prieten o face pt bani ,dealtfel se ocupa mai mult cu modificari ceferiste :sunt multi pasionati de trenulete care si iau vagoane,locomotive si i le trimit pt a le modifica si vopsii/insemna romanesti (cam ce face si Marhaba cu vopsirea /wheateringu tot la acest domeniu) si ajungand la ce vreau sa spun e ca un astfel de pasionat a fost laun concurs unde a luat locul unu dar pt toate ce le prezentat apare ca el e executantu. Sper ca nu iese o problema din cele spuse .
Si ceva fotografii
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Dupa cum se vede a fost si vopsit sa termin cu senilele si pun dupa aia poze. Spor cu sanatate si cer seni.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

PreviousNext

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron