Red Ball Highway

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca macheta sa fie dupa o fotografie a originalului.

Re: Red Ball Highway

Postby alexie » Mon Apr 08, 2013 11:46 am

Observaţia este pertinentă, măcar de ar fi singura abatere de la fotografia originală.
Am fost destul de superficial în abordare, oricum nu era mult până la atingerea limitelor reale ale iscusinţei alexiene. Un caz clasic de "Scopul scuză mijloacele" :evil:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Red Ball Highway

Postby Marhaba » Mon Apr 08, 2013 11:46 am

Nici n-ai cum, doar daca nu esti cumva o combinata alpina intre Picasso si Da Vinci, cu tot cu o mina de neurochirurg, ca sa poti vopsi textul din incheietura. Iar sa gasesti fonturi identice e de cele mai multe ori imposibil avind in vedere mai ales ca ala e un panou vopsit din incheietura nu un afis tiparit.
Mai era o varianta sa prelucrezi poza in photoshop si sa mergi sa listezi un negativ pe folie transparenta, etc etc, lucru atit de complicat ca nu merita.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Red Ball Highway

Postby Cristian Savin » Mon Apr 08, 2013 11:47 am

N-am experienta si poate spun prostii, dar in cadrul fontului ales, nu se putea umbla la inaltimea literei si sa o fi alungit putin, ca sa o scoti din raportul de "patrat" ?!
User avatar
Cristian Savin
Signifer
 
Posts: 53
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:11 pm

Re: Red Ball Highway

Postby Marhaba » Mon Apr 08, 2013 11:47 am

Cum spuneam, asta se poate face in Photoshop sau in Corel Draw. Si probabil si cu alte softuri.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Previous

Return to Photorama

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron