Lunetist rus - Vigneta 1/35

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie rusesc / sovietic

Lunetist rus - Vigneta 1/35

Postby Buss » Thu Jan 17, 2013 10:42 am

Am zis sa imi bat putin capul sa vad cum sunt figurinele zvezda. Si am zis sa impusc mai multi iepuri odata. Deci si prin urmare :

Kitul este Zvezda - Soviet Sniper Team WW2 scara 1:35, figurina folosita va fi a celui ce sta pe burta.

Va face parte dintr-o vigneta, locatie : pe un camp din periferia Stalingradului, intr-un crater de obuz.

Sper sa o termin pana de 2012.

Poze cu alibi-ul :P :




Spor la toata lumea! :evil:

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Lunetist rus - Vigneta 1/35

Postby alexie » Thu Jan 17, 2013 10:42 am

Mă bag direct în subiect, conştient de bârna din ochiul meu întrevăd un pai în "ochiul" tău.
Rusnacul pe burtă cu puşcociul să aibă circa 2 metri...ce naţie de obuz face deranj pe o suprafaţă de 2m dar în profunzime zgârie uniform un 50-80 cm ?

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Lunetist rus - Vigneta 1/35

Postby Buss » Thu Jan 17, 2013 10:43 am

O grenada defensiva tip "Transeu la gata in 10 secunde" :P Glumesc. Am facut ceva ceva aseara la baza, pana pe seara asta cred ca se usuca si o sa postez cateva poze. Daca nu, se paote oricand sa ii fac alta amenajare :)

Multam pentru atentionare, chiar nu o luasem in calcul. Sper sa iasa ok.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Lunetist rus - Vigneta 1/35

Postby Buss » Thu Jan 17, 2013 10:45 am

Pana la urma Ivan cel ce sta pe burta nu prea mi-a folosit, asa ca a intrat in scena Igor cel cu combinezon verde ce sta in genunchi. Exact cel al lui Teodor.

Figurina este terminata (zic eu), astept sa-mi subliniati ce am gresit si ce as putea sa imbunatatesc.

A fost pictata integral cu vallejo. Am incercat eu la ochiul drept sa para intredeschis ca si cum s-ar chiori prin luneta dar nu a iesit cine stie ce.

Baza este aproape gata, am renuntat la ideea de gaura de obuz, am ramas la ideea de "bucatica de liziera de padure", loc numa bun de agatat niste nemti in cui.

Deci acum ar fi cam 99% gata.

Revin cand "creste" putina iarba pe baza figurinei si o curea la pusca.


Poze :



















We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Lunetist rus - Vigneta 1/35

Postby Zeno » Thu Jan 17, 2013 10:48 am

Buss wrote:
Figurina este terminata (zic eu), astept sa-mi subliniati ce am gresit si ce as putea sa imbunatatesc.


Parerea me este ca ai facut o treaba buna. Imi plac multe lucruri dar sunt si cateva aspecte care pot fi inbunatatite.
Imi place foarte mult cum ai pictat arma, cu toate detaliile. Imi place tonul pielii pe care l-ai folosit.
Unde mai poti imbunatatii este la dinamica nuantelor de verde ale combinezonului precum si dinamica nuantelor culorii pielii. La ce ma refer este diferenta intre lumini si umbre ca sa scoti in evidenta detaliile. Nu sunt convins ca echipamentul auxiliar are aceeasi nuanta cu combinezonul. Si daca echipamentul nou, nout presupunem ca ar fi avut, aceste obiecte imbatranesc diferit si aici ai putea interveni sa scoti in evidenta acest lucru.
In ceea ce priveste vigneta, am retinut ca este gata in proportie de 99%. Ma gandesc ca lunetistul tau ar trebui sa fie intr-o locatie cu camuflaj maxim, mai ales ca arma nu are nici un camuflaj. Liziera unei paduri intr-o zona de umbra maxima (pt. a evita orice reflectie de lumina pe zonele metalice si necamuflate ale armei) poate fi o locatie potrivita. Sunt numai niste sugestii. Tu stii mai bine ce ai vrut sa reprezinti.
Mi-a facut placere sa privesc figurina ta. Daca ai intrebari nu ezita.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Lunetist rus - Vigneta 1/35

Postby alexelu_marinelu » Thu Jan 17, 2013 10:48 am

Daca am comentat la rusnacul lui Teodor, trebuie sa ma bag si aici, ca altfel zice ca am ceva cu el.
Nu este de loc adevarat, am ceva si cu tine. :lol:
Subscriu la vorbele lui Zeno. In plus, cateva observatii nevinovate:
- calitatea unei figurine mediocre trebuie suplimentata din vopsire, iar asta e destul de greu la inceput
- pentru a reproduce fizionomia unuia care ocheste cu flinta, cel mai simplu este sa-ti faci o poza si sa incerci sa redai expresia propriei fete (in general, e vorba de un ochi inchis, si de altul intredeschis, pe o fata concentrata / puternic ridata)
- foarte vizibil e asezarea nefericita a mainilor pe arma, treba care s-ar fi putut rezolva in faza de constructie (ca sa rezolvi macar jumatate din problema, te sfatuiesc sa aduci viitoarea curea prin mana stanga a personajului, pentru a ocupa cumva spatiul foarte mare ramas liber).
Spor!
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Lunetist rus - Vigneta 1/35

Postby Marhaba » Thu Jan 17, 2013 10:49 am

Spre deosebire de antevorbitorii mei care se pricep, mie-mi place cum ti-a iesit.
Ce insa nu sunt absolut sigur ca domniile lor au retinut, este ca aceasta este o figurina de plastic 1/35 produsa de Zvezda.
Desi Alex are dreptate , teoretic, cind spune "calitatea unei figurine mediocre trebuie suplimentata din vopsire", daca asta s-ar putea realiza si practic, probabil n-ar mai cumpara nimeni figurine metalice cu 80 de euro bucata ci ar cumpara doar seturi Zvezda cu 5 euro setul de 4 figurine, urmind ca printr-o maiastra vopsire rezultatul sa fie acelasi, adica nemaipomenit.
Faptul ca personal sunt departe de tot de meseria asta (in care Zeno si Alex exceleaza), reiese si din faptul ca mie chiar imi place mult cum ti-a iesit figurina asta:
- fata , atit cit o pot vedea in foto1 si 6 mi place atit cit se vede si cum se vede
- imi place cum ti-a iesit flinta
- miinile nu ma incinta, dar sunt sigur ca Zvezda le-a facut in asa fel incit si daca le vopsea Cartacci si inca vreo 3 ca el, tot nu aveau cum sa iasa
- lucrul pe care ti-l imput insa este ca trebuia sa insisti mai mult asupra uniformei: acolo lucrurile pot sta mai bine, chiar si pentru noi cei care ne pricepem mai putin la vopsirea figurinelor.
Concluzia pe care o trag eu este ca ai talent. Si daca exersezi si o sa pui in practica sfaturile consacratilor, mi-e ca o sa treci la figurine adevarate.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Lunetist rus - Vigneta 1/35

Postby alexie » Thu Jan 17, 2013 10:50 am

]alexelu_marinelu wrote:
............ te sfatuiesc sa aduci viitoarea curea prin mana stanga a personajului, pentru a ocupa cumva spatiul foarte mare ramas liber).
Spor!

Cu această ocazie poate reuşeşti şi acoperirea bavurii urâte de pe mână.
Toată admiraţia pentru curajul de a atăca acest kit nefericit realizat de Zvezda (intenţie lăudabilă dar matriţa şi plasticul lasă de dorit).
Succes !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Lunetist rus - Vigneta 1/35

Postby Teodor Belcin » Thu Jan 17, 2013 10:51 am

Foarte frumos :blink: . Se vede diferenta dintre un novice si un maestru.
PS pentru Alexelu_Marinelu: Nu am luat in nume de rau comentariul :P . Orice critica este bine venita si asa pot invata mai bine pentru viitoarele machete.

Today is the greatest
Day I've never known
Can't wait for tomorrow
I might not have that long
I'll tear my heart out
Before I get out
- Smashing Pumpkins -
User avatar
Teodor Belcin
Immunis
 
Posts: 36
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:45 pm

Re: Lunetist rus - Vigneta 1/35

Postby Buss » Thu Jan 17, 2013 10:53 am

Si primul GB terminat de catre eu! Chiar sunt entuziasmat ca voi avea si eu in sfarsit o insigna la avatar :woohoo:

Ce am mai adaugat/retusat :

- uniforma la sfaturile voastre a mai primit un highlight cu o nuanta mai deschisa de verde pe muchii si am mai retusat din umbre cu un wash cu sepia.

- cureaua armei clar trebuia sa ascunda bavura imensa a mainii :blush:

- impodobirea bazei cu ierburi de toate felurile

Acum este 100% gata dar sunt binevenite si alte critici ca urmatorul Ivan sa fie si mai si.

Poze :










We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Next

Return to Mama Rusia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron