Sfoarta sa fie cu noi

Pot participa orice fel de machete la orice scara, cu conditia sa se incadreze in SF sau WHAT IF, inclusiv scratchbuilt, inclusiv warhammer.

Re: Sfoarta sa fie cu noi

Postby Dan Dutescu » Fri Apr 12, 2013 6:17 pm

Buna ziua si La Multi Ani tuturor,
zilele astea intre doo inghitituri de [strike]vin/palinca/altele asemenea[/strike] piftie si sarmale, am tot admirat cu jind si cu durere in suflet progresele care se fac de catre voi la lucrarile incepute si am zis ca tre sa mai pun si eu cate ceva la micul meu pretin, macar asa, sa-i acopar goliciunea in prima faza. Dupa binecunoscutul inceput cu Moaaaaama, ce bestial a iesit, am facut un rand de fotografii care au scos in evidenta diversele greseli pe care omul le face in viata, asa ca l-am refacut de cateva ori in zona pliurilor care nu voiau cu nici un chip sa stea intr-o pozitie cat de cat normala. Acum zic ca ar fi cat de cat aproape de realitate, dar nu l-am copt pentru ca astept ceva pareri si sfaturi legate de modul in care se aseaza diversele pliuri/falduri.









Oricum in timpul procesului de fabricatie s-au mai pierdut din detalii :whistle: recte unghii si altele care vor trebui refacute dupa coacere B) .

Pentru o mai buna edificare, atasez si doua fotografii din care m-am inspirat:

User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Sfoarta sa fie cu noi

Postby Marhaba » Fri Apr 12, 2013 6:18 pm

Mie mi se pare ca arata bine, dar e drept ca nici nu pot zice ca-s tare priceput la asta. Poate mai lipsesc niste cute pe partea exterioara a gambei drepte? (poza3)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Sfoarta sa fie cu noi

Postby Zeno » Fri Apr 12, 2013 6:19 pm

O lucrare care imi face placere s-o vad. Sigur se mai pot imbunatatii foldurile pantalonilor. Un lucru care mi-a atras atentia este granulatia suprafetei. Mi se pare foarte grosiera. Aici este o zona unde trebuie sa mai lucrezi.
Am cateva intrebari:
1. Ce marime are figurina?
2. Urmeaza sa mai adaugi si capa din prima fotografie de referinta?
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Sfoarta sa fie cu noi

Postby Dan Dutescu » Fri Apr 12, 2013 6:31 pm

Seara buna,
la pantaloni si la bluza trebuie sa mai lucrez un pic ( cred ca ma voi ocupa de asta [strike]maine[/strike] in cursul zilei de azi). Referitor la granulatie...pare asa de la fotografiere - este facuta cu muuult macrou :laugh: iar figurina are 54 de mm cu tot cu cap. Oricum o sa incerc sa mai bibilesc la ea si ca sa raspund si la ultima intrebare, da asa as vrea, sa adaug si capa, ca fara....o sa para neterminata ( asta este si motivul pentru care nu am dat o atentie mai mare detaliilor anatomice ). Acum o sa trebuiasca sa vad cum reusesc sa o modelez sa arate intr-un oarecare fel, pentru ca lutul asta nu prea sta asa cum as vrea eu. Dar perseverez.
Spor la modelit,
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Sfoarta sa fie cu noi

Postby Zeno » Fri Apr 12, 2013 6:31 pm

Ei, daca vrei sa adaugi si capa, si figurina este 54mm, parerea mea este ca ai prea mult material pe spate, cel putin. Oricat de subtire vrei s-o faci tot trebuie sa ai o grosime ca sa lucrezi faldurile, cutele ca sa arate "natural" si sa nu-l faci prea grasut.
In ceea ce priveste rugozitatea suprafetei, gandeste la figurine turnate din rasina sau metal. Asta este tinta. Daca suprafata nu este neteda va fi o problema ce va trebui rezolvata inainte de pictare. Eu nu spun ca nu este asa cum spui tu, ca suprafata apare rugoasa in fotografii. Spun doar ca daca nu este neteda ca la figurinele din rasina, metal sau plastic de calitate, sunt probleme la pictare si pictorul va lupta cu morile de vant.
Este un unghi de vedere care sper sa ajute.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Sfoarta sa fie cu noi

Postby Dan Dutescu » Fri Apr 12, 2013 6:32 pm

Multumesc pentru observatii Zeno, la haine apare o rugozitate, deoarece haina este facute dintr-un material tesut, asa ca suprafata nu trebuie sa fie perfect neteda. Dupa ce o sa definitivez hainele, in functie de cum vor arata s-ar putea sa-i mai fac o pensulare cu ulei ca sa le fac suprafata mai fina un pic. La spate, ai dreptate, cred si eu ca este prea mult material, dar tocmai din cauza asta nu am copt inca stratul asta, ca sa pot modifica unde mai este nevoie ( cred ca la umeri o sa trebuiasca sa mai adaug ceva material ). Oricum astept cat mai multe puncte de vedere ca sa pot sa-l aduc cat mai aproape de cum ar trebui sa arate.
Spor la modelit :b:
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Sfoarta sa fie cu noi

Postby Dan Dutescu » Fri Apr 12, 2013 6:33 pm

Salutare tuturor,
daca am vazut ca nu s-au inghesuit criticile, am presupus ca arata cat de cat bine, asa ca am continuat lucrul la micul meu Yoda.













Din pacate, daca va trebui sa fac ceva modificari va fi cam greu deoarece a trebuit sa-l coc pentru a sta intr-o pozitie cat de cat normala. Zeno, dupa cum vezi am pus special si o fotografie din profil ca sa poti sa-ti dai o parere referitor la capa.
Spor la modelit
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Sfoarta sa fie cu noi

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 12, 2013 6:34 pm

Mie mi se pare ca arata superb. Il faci cu sabia deschisa? :d

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Sfoarta sa fie cu noi

Postby Dan Dutescu » Fri Apr 12, 2013 6:34 pm

Bineinteles :D, dar nu garantez rezultatul :laugh: .
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Sfoarta sa fie cu noi

Postby Hartman » Fri Apr 12, 2013 6:35 pm

Salut ,am avut privilegiul sa-l admir pe viu .Ocazie in care am observat curu'-i batran :laugh:, cat si fata foarte aproape de original.Un subiect greu ,succes e mai de parte.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

PreviousNext

Return to Anticipatia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron