Heil !

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

Re: Heil !

Postby Mihai Cimpean » Sun Apr 14, 2013 5:12 am

Arata "brici" pana acum...daca Ana Aslan intinerea fetele, tu esti maestrul uzurii...in legatura cu pavajul am eu o "impresie"-parca-i prea regulat fata de caramizile din zid...poate cateva pietre ciobite mai tare sau mai putin..chiar lipsa ...ce zici ?
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Heil !

Postby Buss » Sun Apr 14, 2013 5:13 am

Arata excelent coltul tau de magazie. Si treaba cu cartonul ondulat am tinut-o minte de la diorama mash si sper sa o pun si eu in aplicare mai devreme sau mai tarziu. Sunt foarte curios de zapada ce si cum o sa o faci/aplici pentru ca si eu vreau sa pun cateva petece troienite in diorama cu 251-le meu. Spor la treaba in continuare, desi observ ca nu duci lipsa :P

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:13 am

Mihai Cimpean wrote:
in legatura cu pavajul am eu o "impresie"-parca-i prea regulat fata de caramizile din zid...poate cateva pietre ciobite mai tare sau mai putin..chiar lipsa ...ce zici ?


Ai dreptate Misule, pavajul l-am facut doar cit sa se vada ca-i pavaj si doar ce l-am vopsit intr-un strat de baza si un drybrush. Asta pentru ca nu se va vedea mare lucru din el in final. In jurul butoiului si sub copertina de tabla se vor vedea ceva urme de pavaj, in rest totul va fi acoperit de moloz, caramizi si de urme de zapada. Asta este motivul pentru care nu m-am obosit prea tare cu pavajul.

Buss wrote:
Sunt foarte curios de zapada ce si cum o sa o faci/aplici


Zapada am s-o fac din bicarbonat de sodiu alimentar fixat cu aracet sau white glue. L-am facut pe Adolf deja si sunt destul de multumit cum arata zapada, ramine doar sa vad cum o sa o pun pentru ca sa para realistica treaba. In sensul ca vreau doar petice de zapada inghetata, nu vreau sa acopar totul cu nameti.

Agenda lucrarilor:

- mai lucrez la pozitia jgheabului, pentru ca nu-mi place cum sta. Plus ca lipsesc ceva cirlige rupte
- de definitivat tablele de pe acoperis
- de lucrat la geamuri (mortar intre caramizi si cercevele)
- ma gindesc sa atirn o firma pe peretele din stinga care e prea gol
- molozul
- zapada+turturii
- sa-l asez pe Adolf in peisaj
- figurina
- ultimele retusuri
- eticheta pe soclu
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:14 am

Adolf

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Mihai Cianu » Sun Apr 14, 2013 5:14 am

Am urmarit lucrarea si acuma ca te apropii de final iti pot spune ca imi plac caramizile,aranjamentul lor neregulat, glaful si culorile pe care le-a capatat zidul desi caramizile initiale am vazut ca erau sterse.

In ceea ce priveste butoiul ruginit pot spune ca arata excelent.Asa arata orice butoi de metal in care s-a facut focul si apoi a stat in umezeala.Efectul este excelent.Evident nu se poate cunatifica cat de ruginit poate fi sau nu un metal.Nici nu conteaza in contextul lucrarii atata timp cat efectul vizual al butoiului si al burlanului exprima ce ai vrut tu sa redai: ruina.

Efectul de fum se poate genera prin drybrush,nu neaparat cu negru ci mai degraba cu ceva nuanta antracit.De asemenea adezivul pentru plastic scoate acelasi fum negru ca si culeea, avantajul fiind ca fuiorul e mai subtire daca il aplici de la " gura tevii".In rest prezinta aceleasi aspecte ca si culeea in sensul ca ce nu se depune pe vigneta se depune pe peretii camerei.

Aspectul mai putin reusit (dupa parerea mea ) este pavajul care pare (poate din cauza pozei ) ca are santurile prea mari.Pietrele imi par exagerat de iesite in afara.

Adolf e tare simpatic, salutul e un pic neregulamentar deoarece nu sta cu bratul spre inainte, are casca stramba si ii lipseste un nasture la veston :))


Spor pe mai departe
User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:15 am

Multumesc Mihai,

pavajul l-am facut doar cit sa se vada ca-i pavaj si doar ce l-am vopsit intr-un strat de baza si un drybrush. Asta pentru ca nu se va vedea mare lucru din el in final. In jurul butoiului si sub copertina de tabla se vor vedea ceva urme de pavaj, in rest totul va fi acoperit de moloz, caramizi si de urme de zapada. Asta este motivul pentru care nu m-am obosit prea tare cu pavajul.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby alexie » Sun Apr 14, 2013 5:15 am

Arată din ce în ce mai bine, să nu uiţi să ataşezi curele la cască.
Dacă acţiunea se petrece în Germania lui '45 morcovul lui Adolf trebuie fixat în altă zonă :P

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:15 am

Am pus molozul, turturii si zapada. Dupa ce voi vopsi si figurina, voi aranja zapada in jurul butoiului si in jurul picioarelor figurinei, unde vreau sa fie o zapada topita respectiv inghetata.

Uitindu-ma in fotografie, ma gindesc ca manusa de pe "mina" lui Adolf ar trebui s-o vopsesc alba (murdara evident) pentru a se distinge mai bine pe fundalul zidului.

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Bill » Sun Apr 14, 2013 5:16 am

Excelent arata decorul si ideea cu Adolf e foarte faina.
Stii ca sunt zoodioramofil :blink: asa ca iti propun sa aduagi un catel ar da mai multa viata dioramei, nu ca ar avea nevoie de asa ceva insa poate fi o idee buna.
Acum figurina......spor!
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:16 am

Zici bine, un catel ar fi bun dar nu stiu inca unde gasesc unul potrivit. Adica eu vad un catel de rasa mica, maidanez daca se poate, care da vesel din coada la aparitia soldatului. Deci nu un ciobanesc german fioros sau alti rotweilleri si dobermani.
Apropo de "zoodioramofilie", Eduard a scos niste fotodecupaje color de gindaci, pasari , pesti si reptile :)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

PreviousNext

Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron