FA-223 "Dragonul" 1/48

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

FA-223 "Dragonul" 1/48

Postby Hartman » Sun Apr 14, 2013 6:14 am

Ma alatur si eu acestui grup cu aceasta "dracie nemteasca".A fost primul elicopter folosit operational in razboi.Nu a apucat sa fie produs in numar mare.Doar sapte exemplare prototipuri operationale s-au produs inainte ca fabrica din Laupheim sa fie distrusa complet de un bombardament in iulie '44.Atatea cate au fost au executat misiuni de aprovizionare si recuperare mai ales in zone montane.Era cat pe aci sa-l recupereze pe Musolini dar probleme tehnice au facut ca treaba asta sa fie indeplinita de Fi-156.In septembrie 1945 cu echipaj german este primul elicopter care traverseaza Canalul Manecii.

Image Image Image
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: FA-223 "Dragonul" 1/48

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 6:15 am

Spor la treaba Paulica, foarte interesant subiectul.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: FA-223 "Dragonul" 1/48

Postby Bill » Sun Apr 14, 2013 6:15 am

Foarte fain Paulica, voi fii cu ochii cat cepele pe tine. Mai ales ca am si eu kitul si stiu de la Sandy(care l-a facut) ca e un kit dificil, fit dificil, necesita mult putty si rabdare de chinez.
Iti recomand sa=ti iei masca Eduard pentru cupolele alea sunt multe geamuri.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: FA-223 "Dragonul" 1/48

Postby Hartman » Sun Apr 14, 2013 6:16 am

Dragi prieteni,m-am intors !. :) Lucrarile la "vartelnita" au inaintat un pic mai anevoios dar directia e capatul pistei daca se poate spune asa la elicoptere :) M-am gandit sa-i fac unele adaugiri si corectii pe unde se mai poate.Poze de inspiratie cu aparatul real sunt foarte putine si de la distanta.Am gasit totusi o poza pe tot netul care mi-a dat posibilitatea sa completez un pic continutul si structura fuselajului anterior din sarma de cupru 0,5 si 0,3,si o podea din tabla de aluminiu..Distractia a fost ca nu mai incapea inapoi in fuselaj dupa ce o facusem.Dar dupa bagat si scos de cateva ori din diferite pozitii si-a facut loc.Am capatat curaj si i-am decupat si usa prin scrijelire nemiloasa cu o lama de cater zimtuita.Am refacut apoi tocul fix (glaful,la cum arata zici ca-i de la odaie) din plastic de carte de joc. I-am confectionat si cateva cutiute din faimosul material comatex,pe care nu le are chitul,reprezentand probabil baterii ,aparatura radio,aghiasmar etc..

Cateva poze,adica 22 :

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Pentru cuplarea mai sigura a cozii am adaugat un perete interior pe care am fixat firavele betisoare de fixare .Pentru ca greutatea cozi sa nu se bazeze pe acestea am lipit un inel de latime potrivita,de acesta sta lipita mai zdravan.Cateva bare din sarma de 0,5 le-am adaugat la suportii celor doua "sfarleze".Un rlm 02 am suflat pe structura contrar prospectului care indica rlm 66. Adica un fel de gri foarte inchis care stiu ca e specific aparaturii interne si panourilor de bord.Cu Tamiya puty am chituit pe la imbinari.Cam atat pana azi ,pun si o poza mai acatarii cu cutia:

Image
Last edited by Hartman on Sun Apr 14, 2013 6:22 am, edited 1 time in total.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: FA-223 "Dragonul" 1/48

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 6:17 am

Foarte tare. Cum ai lipit sirmele? Cianoacrilat?
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: FA-223 "Dragonul" 1/48

Postby Bill » Sun Apr 14, 2013 6:17 am

Excelent Paulica, munca de profesionist.
Montantii de sarma nu erau dati in kit? sau ai inlocuit plastic?
Structura interioara este impresionanta. Bine ca ai pozele sa se vada ce imbunatatiri ai facut in interior.
Suportul rotoarelor e refacut si el? vad ca-i din stiren alb...
Cand il fac si eu te bombardez cu intrabari :laugh: :laugh:
Spor,
Bill ;g;
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: FA-223 "Dragonul" 1/48

Postby Hartman » Sun Apr 14, 2013 6:18 am

Ma bucur ca va place.Ovidiu, structura am lipit-o cu picatura.Face o lipitura care nu se increteste si nu isi mareste volumul dupa uscare ca superglue sau cianofix.Bill, suporti rotoarelor sunt ai chitului.Sau mai albit un pic in urma finisarii si a luminii.Ce am adaugat nu e dat si recomanda ei sa fie facut.As fi inlocuit pentru o mai buna rigidizare betele alea subtiri care sprijina trenul dar nu mai aveam alama de 1mm.Spor :)
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: FA-223 "Dragonul" 1/48

Postby Hartman » Sun Apr 14, 2013 6:18 am

Fratilor cu chiu cu vai declar terminata vartelnita bisfarlezata ,in felul acesta voi deveni mandrul purtator al primei decoratii ale primului meu grup bild . :laugh: Cabina data din doua jumatati se imbina groaznic,turnata gros si stramb.Jumatatea de sus sau de jos sau invers nu are aceiasi forma in zona de lipire.Am incercat sa le aduc una cu alta si am reusit sa le si crap pe alocuri.Ramele geamurilor le-am lipit din fasii de autocolant negru mat vopsit in culoarea de interior si exterior.Am facut-o un pic de oaie la vopsirea fuselajului,trebuia sa strecor gunzele,avea impuritati care imi blocau aerograful.Din aceasta cauza incercand sa ascund impuritatile sub alt strat de vopsea mi-a iesit cam grosa vopseaua.Am confectionat si niste ineluse pentru fixsarea celor cateva sarme ca la biplane.Am facut rost de o ata neagra fara scame pe care am uns-o cu vopsea metalica.M-am incrancenat ,mai mult ca experiment,sa duc fire electrice prin cabina si la fiecare instrument cat de cat din sarma subtire de incarcator de telefon.In urma unei curiozitati despre pedale am gasit si niste poze ,le-am adaugat pistoanele de presiune si o imitatie de furtun negru.Am uitat in schimb sa pun un tragaci la pusca aia din bot,dar m-am chinuit fara penseta (am gasit-o dupa) sa-i lipesc "chiorasul" :) din varful tevii. Cam astea sunt pozele cu ce am mai facut de la ultima postare si elicopterul in cateva pozitii mai sugestive.Cam cat de sugestiv se poate la aspectul asta de lacusta modificata genetic. :)

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Pozele de final "momentan" ,vor urma niste spalari si uzuri sub supraveghera cuiva mai in masura :) .

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Last edited by Hartman on Sun Apr 14, 2013 6:24 am, edited 1 time in total.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: FA-223 "Dragonul" 1/48

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 6:20 am

Bravo tie Paulica, abia astept sa-l vad de-aproape.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: FA-223 "Dragonul" 1/48

Postby Bill » Sun Apr 14, 2013 6:20 am

Salve Paulica,
Foarte frumos, dar si mai fain e pe viu !
Iti recomand in continuare un lac satin, dar numai dupa spalari si ceva uzuri.
Jos palaria !
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Next

Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron