Samurai battle

Samurai battle

Postby Bogdan Papuse » Sat Apr 13, 2013 11:19 pm

Salutare!
Stiu ca topicul nu suna prea fantasy. :D
O sa incep cu o poza cu un singur personaj. Vreau sa fac un experiment de muuuulta vreme si acum mi s-a pus pata sa il incerc. Pe masura ce voi avansa si daca voi fi multumit de progres va voi prezenta rezultatele si urmatoarele personaje. La final veti decide voi cat de bine m-am incadrat in tema. (Va rog sa nu dati cu rosii... nu inca... :P)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Samurai battle

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 14, 2013 1:34 am

Daca "povestea" e fantasy merge. :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Samurai battle

Postby Bogdan Papuse » Tue Apr 16, 2013 12:01 am

Astazi am apucat sa ma mai joc putin. Intra in scena coechipierul primului samurai. Daca totul merge bine, poate de maine incepeti sa le cunoasteti si adversarii. Probabil ca nu va fi o scena prea aglomerata. Ma gandesc la maxim cinci personaje (cu posibilitate de introducere a unor personaje secundare daca este cazul). Dar detaliile trebuie sa mai astepte putin (nici eu nu le cunosc inca pe toate :P).
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Samurai battle

Postby Bogdan Papuse » Tue Apr 16, 2013 11:10 pm

Si tabara adversa:

Curand si detalii... :D
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Samurai battle

Postby Bogdan Papuse » Mon Apr 22, 2013 7:25 pm

... Dusmanul a fost nemilos...

... va urma...
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Samurai battle

Postby Olaf The Viking » Tue Apr 23, 2013 7:01 am

Ai facut probe de lipire inainte? Plasticul asta nu se prea lipeste.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Samurai battle

Postby Bogdan Papuse » Tue Apr 23, 2013 11:13 am

Am testat intai pe unul. Ma bazam pe Milliput. Insa mi-a stricat planurile. Nu adera aproape deloc pe plasticul asta. De lipit, ce sa mai vorbim... Parea totoul OK, pana am tras mai cu forta... Am resolvat pana la urma cu pinuri taiate din agrafa pentru hartie si Loctite Power Gel. Pare sa tina destul de bine. Am tras de partile lipite si nu s-au desfacut. Revin diseara cu poze. :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Samurai battle

Postby Bogdan Papuse » Tue Apr 23, 2013 11:39 pm

Iata si pozele cu ce a rezultat in urma macelului de mai sus.





Si o posibila dispozitie a personajelor in scena. Daca vor ramane asa, retragerea celor doua personaje aflate in defensiva va fi blocata de ceva obstacole naturale. Dar mai rumeg la cateva variante (inclusiv de a aduce si alte personaje - umane sau nu). Mai am timp caci momentan voi reveni la figurina de 54mm si abia apoi voi termina diorama.


Acum puteti sa dati cu rosii. :D
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Samurai battle

Postby Gurbanescu Silviu » Wed Apr 24, 2013 12:02 am

Frateeeee.....crede-ma ca nici prin cap nu mi-a trecut sa o sa faci asta! Cand am vazut poza cu primul samurai, am zis ok....tabara adversa va fi balauru'. Cand am vazut tabara adversa formata din 3 samurai, am zis ok.....subiect fantasy doar la partea scrisa. Dar cu asta m-ai dat pe spate. Un mare 10 la imaginatie Bogdan! Super idee! Bravo. Cu Miliputul nu mai incerca sa faci lipituri ca nu te ajuta. De altfel nici una din pastele astea epoxidice care mi-au trecut prin mana nu te ajuta la asa ceva (Miliput, Andrea Sculp, Green Stuff).
User avatar
Gurbanescu Silviu
Imaginifer
 
Posts: 152
Joined: Thu Apr 04, 2013 8:59 pm

Re: Samurai battle

Postby Bogdan Papuse » Wed Apr 24, 2013 10:25 pm

Multumesc Silviu. Ma bucur ca iti place. De multa vreme ma bantuia ideea unor conversii de calareti in centauri. Dar nu ma induram sa "stric" figurinele. Am studiat kiturile 1/72 pe care le am si samuraii astia i-am gasit printre cei mai potriviti (mai ales ca imi doream si o aliura mai razboinica si diferita de infatisarea clasica a centaurilor). Centaurii tai si cu redeschiderea GB/SIS-urilor au reaprins jaratecul. Ma rodea atat de tare ideea si ma mancau degetele, incat am zis: "Gata! O fac si ce o iesi, o iesi!". Eu sunt multumit cam 70-80% de rezultat. Fiindca nu pot face adaosuri si modificari (problema aderentei pe plasticul asta), a trebuit sa ma limitez la ajustarea cat mai potrivita a celor doua jumatati numai prin indepartarea din materialul existent. Prin urmare, au o problema la bazin pe care as fi vrut sa o evit, dar nu am reusit. Acum ramane sa ma hotarasc asupra scenei finale si daca mai adaug si alte personaje sau nu. :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Next

Return to Fantasy 2013

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron