Italeri 6017

GB-ul se refera la lucrari avind ca tema machete la scari mici. Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc).

Re: Italeri 6017

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 9:39 pm

Bogdan Papuse wrote:
Din pacate, diorama a suferit un mic accident. Mi-a scapat din mana pe birou si conform legilor lui Murphy... o felie de unt va cadea intodeauna cu partea unsa in jos. Partea buna este ca am constatat ca totul este bine fixat. Singurii care s-au desprins au fost caii. I-am fixat la loc si le-am aranjat pedichiura cu cateva tuse de namol. Partea nasoala este ca abia in poze am vazut ca unul are o ureche cu vopseaua sarita (probabil ca acela a fost punctul de impact)...

Asa patesc acei foarte talentati care nu vor sa treaca la 54mm... Sa stii ca de acolo vine... :blink: :laugh: :laugh:
Sper ca surpriza aia sa fie la scara 1/32 sau 1/24.
Mult succes, Bogdane!
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:39 pm

:cheer: Multumesc frumos Zeno!
1/72 parca e un drog. Dupa fiecare figurina terminata zic ca nu mai fac niciodata. Si totusi nu ma pot abtine. Cu toate astea, surpriza de care ziceam nu va fi 1/72. Dar nu as vrea sa povestesc prea multe despre asta momentan pentru ca planurile mele au prostul obicei sa nu se mai intample daca ma laud inainte :unsure: . Si apoi as strica surpriza, nu? :P
Mai pun o poza proaspata si un detaliu cu personajul meu favorit. Mai multe poze vor urma pe masura ce mai reusesc sa le sortez, cropez, colez...
Spor!
B
:)

User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Italeri 6017

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 9:40 pm

Pe masura ce ma uit la fotografii imi place tot mai mult cum ai lucrat-o. Foarte fain. ;g;
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Italeri 6017

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 9:40 pm

Arata foarte bine, asa cum am mai spus. S-o feresti de praf, pentru ca sunt sigur ca te vei mai intoarce si vei corecta lucrurile care te nemultumesc acum. Dar nu e nici o graba.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Italeri 6017

Postby Nicu Mihai » Fri Apr 26, 2013 9:41 pm

Chiar ca nu te mai dezlipesti de monitor! O reusita excelenta care cred ca rascumpara din plin toate micile insatisfactii si probleme de care te plangeai ultima oara.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:41 pm

Multumesc Zeno, Marhaba!
Diorama am pus-o la pastrare sub un clopot de plastic. Sper ca intr-o buna zi sa gasesc cheful, timpul si motivatia sa o duc mai departe.
Pana atunci iata inca cateva poze. Intentionez sa mai fac si un colaj cu detalii si gata.
In weekend sper sa reusesc sa ma (re)apuc de medievali.
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Italeri 6017

Postby Nicu Mihai » Fri Apr 26, 2013 9:41 pm

Superb! :kk: ;g; :b:
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:42 pm

:laugh: Am postat amandoi in acelasi timp! :cheer: Multumesc Nicu! Ai dreptate, faptul ca am reusit sa duc proiectul asta la un sfarsit bun (cu toate micile bibileli neterminate :P) imi da multa incredere pentru proiectele viitoare. :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Italeri 6017

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 9:42 pm

Bogdan Papuse wrote:
:laugh: Am postat amandoi in acelasi timp! :cheer: Multumesc Nicu! Ai dreptate, faptul ca am reusit sa duc proiectul asta la un sfarsit bun (cu toate micile bibileli neterminate :P) imi da multa incredere pentru proiectele viitoare. :)

Am o mare rugaminte la tine Bogdane! :)
Am tot uitat, pe parcurs sa-ti amintesc de chestia asta. Tine, te rog, cont, inca din faza design-ului pe ce baza ai sa lucrezi si expui lucrarea. Alege-ti bazele in asa fel ca sa te ajute functional, dar si estetic. In cazul tau, alegerea unei baze rotunde este foarte inspirata dar ai construit-o pe un capac de plastic... daca nu ma insel. Daca ma insel, imi cer scuze... :)
Fiecare detaliu conteaza si ti-o spun din propia experienta. Acest detaliu al bazelor este de foarte multe ori tratat superficial, dar dupa parerea mea este important. Este parte din prima impresie pe care si-o face privitorul neutru.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Italeri 6017

Postby Buss » Fri Apr 26, 2013 9:43 pm

Am si eu cateva figurine 1/72 prin cutii, am zis ca o sa le folosesc pe langa blindate dar cand ma uit si vad cat de mici sunt mi se face un gol in stomac si le pun la loc in cutie. Iar cand vad lucrari de genul, care arata foarte bine la scara asta ma apuca cu scarpinici :P Felicitari.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

PreviousNext

Return to Braille Scale 2012

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron