Churchill Crocodile

GSQ (God Save the Queen) - participa doar machete reprezentind masinarii , figurine sau diorame cu subiect britanic (adica inclusiv tarile Commonwealth - Canada, Australia, etc )

Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:21 pm

Este kitul cu care am sa abordez acest GB.
De fapt este al doilea CC pe care il fac, avind in vedere ca primul si-a schimbat proprietarul si mi-a ramas diorama fara tanc.


Cu un drum am sa reconditionez si diorama , probabil.
Deci asta e:

Image

Marhaba wrote:
[quote]Sar peste construcție pentru că nu e interesantă decât pentru cei care fac acest kit. Aceștia pot găsi AICI un articol despre modul cum a decurs construcția (neterminat deocamdată), fără probleme de altfel. Având în vedere vârsta kitului Tamiya, (2006), plasticul se prezintă excelent.

Kitul l-am făcut aproximativ ”din cutie” excepție unele modificări minore (mânere, tapițerii ale capacelor, etc) și una doar un pic mai laborioasă si anume am refăcut din stiren în întregime cupla care face legătura între tanc și rezervorul aruncătorului de flăcări, asta pentru ca cea originală în mod bizar nu mai știu ce-am făcut cu ea. De asemenea capacele trapelor pentru evacuarea de urgență le-am tăiat pentru a le putea reprezenta deschise (conform pozei originale)
După montaj am tras un strat de brown email pe post de grund, dar mai mult pentru contrast , având în vedere ca tancul e verde si plasticul tot verde.
Unele repere le-am lăsat pentru montaj după vopsire, cum ar fi unele capace,antene, șenile.

Deocamdată ”crocodile is ready for paint” (cum ar zice francezul)

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:21 pm

Apoi a urmat culoarea de baza, in acest caz OD-ul Tamiya. Nu stiu daca verdele englez e Oliv Drab, dar asta e o chestie care nu ma strabate mai deloc.






User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:21 pm

Am modulat culoarea de baza folosind culorile de mai jos:








Sunt doar relativ multumit pentru ca as fi vrut un contrast mai mare in aceasta etapa. Dar voi vedea ce mai pot scoate cu un drybrush ulterior. De asemenea ma gindesc sa mut totul mai spre verde, OD-ul acesta mi se pare usor cam inchis. Mai vad.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:21 pm

Marhaba wrote:
De asemenea ma gindesc sa mut totul mai spre verde,


Asa ca l-am mutat. Cred ca ajunge cu straturile, am sa trec la weathering.








User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Georgel Musat » Fri Apr 26, 2013 10:22 pm

Salutare. Dela ce vine prescurtarea - OD, in rest sunt cu ochiul pe topic :blink: , pt a fura meserie , conform proverbului "Meseria se fura nu se invata" desii vine alalt cu "praftica ne invata". Spor cu sanatate si cer senin.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:22 pm

OD vine de la Olive Drab - este numele culorii (acel verde inchis). Reprezentativa pentru blindatele americane din al doilea razbel, dar folosita si de altii.
Producatorii de vopsele au nuante sensibil diferite pentru aceasta culoare, iar dezbaterile despre care e mai corecta sunt nesfirsite. Se pare ca OD-ul de la Tmiya (XF-62) intruneste majoritatea voturilor.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Georgel Musat » Fri Apr 26, 2013 10:23 pm

Multam , de lamurire, e ca verdele /kakiu pt blindatele rusesti unele firme dau dark green 1710 MM, sau verde european altele humbrolu 116 si tot asa.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:23 pm

Da, cu verdele rusesc e o alta intreaga filozofie. Pe mine nu m-au pasionat niciodata astfel de discutii. Pentru simplul motiv ca acelasi tanc (real) are o culoare daca sta-n garaj 3 ani si alta culoare daca sta afara, are o culoare privit in soare si alta culoare privit pe timp noros, are o culoare privit de la 10m si alta culoare privit de la 50 de metri, etc etc. Ma refer la finetea nuantelor nu la culoarea de baza. De aceea aceste despicari ale firului in patru mi se par pierdere de vreme. Dar bineinteles, fiecare dupa gustul sau.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:23 pm

Ultima găselniță: pt. ca pensula sa stea în solvent în momentele de pauză, fără să-i stricăm vârful. O lipim de o bucățică de patafix. Atenție! când luăm pensula e bine să nu uităm că e lipită de patafx dacă nu vrem sa răsturnăm paharul pe masă :huh:



Am început lucrul la chipping (simularea vopselei sărite)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Buss » Fri Apr 26, 2013 10:24 pm

Eu inca sunt curios cum o sa readuci culoarea spre OD. Pentru ca nu cred ca il lasi asa "fosforescent" nu? :)

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Next

Return to GSQ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron