38 Sir Edmund de Thorpe

GSQ (God Save the Queen) - participa doar machete reprezentind masinarii , figurine sau diorame cu subiect britanic (adica inclusiv tarile Commonwealth - Canada, Australia, etc )

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 10:55 pm

Am rezolvat triunghiurile si semilunile. Nu cred ca mai trebuie lucrat ceva la partea de negru-verde deoarece am un contrast puternic cu triunghiurile galbene.

Image

Mi-au scos peri albi albul si galbenul. Nu am reusit sa gasesc o dilutie corespunzatoare. Ba se uscau, si pana sa rezolv o portiune se usca ce vopsisem anterior si avea o textura ca naiba, ba erau prea diluate si se scurgeau peste tot.

Maine ma gandesc sa atac curelele, rezolv ciucurele de pe spinare cu gold (eventual amestecat cu umbra sa vad ce iese) si franjurii albi (aici ma gandesc la alb si sky gray, la fel ca la semiluni).

Pentru curele as putea gasi eu ceva dar m-ai lasat masca cu toate combinatiile astea care dadeau exact nuanta care trebuia, asa ca daca ai vreo idee sunt nerabdator sa o aplic.

Tecile ma gandeam sa le fac tot in culoarea curelelor dar vad ca in poza din Osprey sunt diferite, au un fel de negru, sa le fac tot cu prussian blue si english uniform sau ai alta reteta ?

Evident ca ziua de maine este dedicata si corecturilor pentru ce am facut azi asa ca astept si observatii.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 10:56 pm

Olaf The Viking wrote:
Am rezolvat triunghiurile si semilunile. Nu cred ca mai trebuie lucrat ceva la partea de negru-verde deoarece am un contrast puternic cu triunghiurile galbene.

Imi place foarte mult cum ai rezolvat triunghiurile si semilunile. Lucrezi foarte ingrijit si ma bucur tare mult pentru tine. Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste negrul. Arata bine.

Mi-au scos peri albi albul si galbenul. Nu am reusit sa gasesc o dilutie corespunzatoare. Ba se uscau, si pana sa rezolv o portiune se usca ce vopsisem anterior si avea o textura ca naiba, ba erau prea diluate si se scurgeau peste tot.

Welcome in my world, my friend! :laugh:
Dar le-ai rezolvat... si le-ai rezolvat foarte elegant.

Maine ma gandesc sa atac curelele, rezolv ciucurele de pe spinare cu gold (eventual amestecat cu umbra sa vad ce iese) si franjurii albi (aici ma gandesc la alb si sky gray, la fel ca la semiluni).

Ciucurele ala il vad rosu, dar si gold merge. Pentru franjuri te gandesti bine - la fel ca la semiluni.
Daca decizi sa mergi pe rosu pt. ciucure, uite o reteta simpla: Baza=936, Lumina=908, Umbra=859.
Daca decizi sa mergi pe gold: Baza=878 Old Gold+941 Burnt Umber (70/30 sau 80/20), Lumini=996 Gold.

Pentru curele as putea gasi eu ceva dar m-ai lasat masca cu toate combinatiile astea care dadeau exact nuanta care trebuia, asa ca daca ai vreo idee sunt nerabdator sa o aplic.

Lucrez la asta si revin putin mai tarziu.

Tecile ma gandeam sa le fac tot in culoarea curelelor dar vad ca in poza din Osprey sunt diferite, au un fel de negru, sa le fac tot cu prussian blue si english uniform sau ai alta reteta ?

Eu a-si merge pe rosu inchis: Baza= 859+926 (50/50); Umbra=Baza+859; Lumina=Baza+926+908

Evident ca ziua de maine este dedicata si corecturilor pentru ce am facut azi asa ca astept si observatii.

Nu vad probleme, Olaf. Ai lucrat foarte bine iar daca ai sa vezi ceva, poti rezolva usor.
Am sa revin cu vopselele pt. curele.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Purice Valentin » Fri Apr 26, 2013 10:57 pm

Baga mare nu te lasa! imi place paunul! :P
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 10:57 pm

Uite ce iti propun eu pt. curelele din piele cu o culoare naturala:
Baza=984 flat brown + 871 leather brown (70/30)
Lumini=Baza + 921 english uniform + 845 sunny skin tone
Umbra= Baza + 871 leather brown + 950 black

Pt. cureaua cu ornamente care tine pumnalul:
Rosu: Baza=936, Lumina=908, Umbra=859
Bordurile din aur: Baza: 878 Old gold + 841 burnt umber (50/50); Lumini = 996 Gold

Pt. cureaua spadei:
Rosu: Baza=936, Lumina=908, Umbra=859
Sper sa ajute.
Spor la treaba Olaf si abia astept sa vad fotografii cu ce ai facut.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Nicu Mihai » Fri Apr 26, 2013 10:57 pm

Olaf, iti tin pumnii, cred ca fi de mare efect!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 10:58 pm

Multumesc tuturor de incurajari. Din cate vad eu mai am de facut lancea si lateralele scutului. Spatele scutului ma gandesc sa-l las asa, o sa mai pun albastru pe margini acolo unde sunt cartierele albastre.



Astept propuneri pentru lance si pentru orice altceva mai gasiti.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 10:58 pm

Arata foarte bine pana aici, Olaf. Imi place cum a iesit armura. Si imi plac foarte mult si tonurile culorilor de pe tunica. Se armonizeaza foarte bine. Si asa cum zicea si Zeno, ai lucrat curat. Spor! :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 10:59 pm

Multumesc. Culorile sunt exceptional de bine alese. Cand se termina GB-ul il iscodesc pe Zeno sa aflu cum face. :cheer:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 10:59 pm

Super Olaf!

In afara de ce ai mentionat, nu vad nimic ce trebuie bibilit. De acord cu scutul pe interior.

Ca nu mai ai mult timp, uite pt. lance o solutie simpla:
Aplici peste toata lancea 877 Gold Brown. Dupa ce se usuca (adica aproape imediat) aplici un amestec de vopsea de ulei burnt sienna + burnt umber 50/50 direct din tub. Adica, nediluat, vreau sa spun. Dupa cateva minute stergi prin tamponare. Nu freca, doar tamponeaza. Daca vrei un lemn mai deschis la culoare stergi mai mult sau invers. Este o metoda simpla si foarte eficienta si daca stergi cu grija si atentie poti simula si textura lemnului.
Spor la treaba si vorbim dupa ce esti gata.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 11:00 pm

Figurina arata bine.

Ceea ce nu pot intelege (nu numai despre tine este vorba), de ce trebuie sa postezi / postati niste fotografii microscopice din care nu se intelege nimic, cind puteti foarte bine sa le puneti direct mari (forumul le potriveste automat la latimea lui), fara sa fie nevoie de fiecare data sa dai click pe fiecare ca sa vezi ce-i acolo. ?!? De exemplu puteai foarte bine in loc sa postezi foto de 3/5cm sa o postezi de 3/5 milimetri. Acelasi lucru. Nu se vede nimic daca nu clicai pe ea.

De exemplu:
[url=https://lh5.googleusercontent.com/-cTVGkIDKXns/UJBNoSfH1yI/AAAAAAAADNs/gzhsCe7LyuE/s1000/edmund-07.jpg[][dimg=600]https://lh5.googleusercontent.com/-cTVGkIDKXns/UJBNoSfH1yI/AAAAAAAADNs/gzhsCe7LyuE/s1000/edmund-07.jpg[[/dimg][/url]

Daca vrei s-o vezi si mai mare, dai click pe ea.
?!?

Olaf The Viking wrote:
Multumesc. Culorile sunt exceptional de bine alese.


Corect. Dar trebuie sa indeplinesti 2 conditii:
1 - sa fii pictor de figurine si astfel sa ai tot ce-ti trebuie pe linga casa
sau
2 - sa fii negutator de produse modelistice si sa stai cu curu pe raftul cu vopsele.

Altfel, vopselele te vor costa mai mult cu mult decit figurina pe care o vei vopsi. Asta in cazul fericit daca ai un "Zeno" pe linga tine ca sa-ti spuna ce s-amesteci si sa le poti lua toate deodata. Altfel pentru o figurina vei tot comanda cit 2-3 vopsele cu transporturile aferente, pina cind vei reusi s-o termini. Ia gindeste-te ca dupa fiecare postare a lui Zeno trebuia sa mai faci o comanda de vopsele (sa zicem de la Cj la Bucuresti, nu din capatul celalalt al lumii). Cam naspa ?!?
Complicat cu figurinele astea.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

PreviousNext

Return to GSQ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron