Viking - productie Dan Dutescu - 1:72

Aici isi au locul lucrarile ce contin subiecte medievale.

Re: Viking - productie Dan Dutescu - 1:72

Postby Zeno » Sun Apr 14, 2013 3:04 pm

Olaf the Viking wrote:O spalare cu ulei, umbra sau umbra arsa sa intre prin gauri si sa iasa in evidenta detaliile?

Dupa parerea mea, nu va face decat sa "murdareasca" fata. Daca urmaresti acest efect este OK.
Eu a-si incerca sa vopsesc umbrele si luminile. Tonul de baza il ai deja. Urmeaza sa alegi in ce directie vei merge. Din cate am inteles lucrarea are o anvergura mai mare, asa ca si acest aspect joaca un rol in ecuatie. Bafta si spor la treaba ca ai multi vikingi nerabdatori. :D
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Viking - productie Dan Dutescu - 1:72

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 15, 2013 3:45 pm

Am vopsit deja luminile si umbrele, mi-e frica ca se va umple si nu se mai cunoasc deloc trasaturile. O sa incerc pe cateva fete de vikingi faza cu wash-ul cu ulei, asa fac de fiecare data. Aici ar merge si niste sprancene?

Am vopsit pantalonii si haina. Nu prea sunt incantat pe la blana si pe la ghete. Poate acolo ar merge spalari sa intre in pliuri?

Am dat si pe la coarne cu Tamiya smoke.


"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Viking - productie Dan Dutescu - 1:72

Postby alexie » Mon Apr 15, 2013 7:29 pm

Olaf the Viking wrote:Nu prea sunt incantat pe la blana si pe la ghete. Poate acolo ar merge spalari sa intre in pliuri?

Îţi recomand să vopseşti şuviţe cu nuanţe ciudate (alb, galben etc.) apoi să aplici vopsea diluată vallejo sepia.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Viking - productie Dan Dutescu - 1:72

Postby Zeno » Thu Apr 18, 2013 12:31 am

Cred ca idea lui Lucian este foarte buna!
Da. Sprancenele sunt obligatorii. Toata fata se va schimba in bine. Si ochii trebuie conturati.
Succes si posteaza ce ai facut!
Zeno
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Viking - productie Dan Dutescu - 1:72

Postby Olaf The Viking » Thu Apr 18, 2013 1:07 am





Am terminat de vopsit spatele scutului, camasa din fata, am dat un wash pe blana si cizme si vagi umbre la ochii. Sprincene sigur trebuie facute. Ochii conturati in sensul ca facuta pupila?

Pana atunci am nevoie de ajutor si aici: viewtopic.php?f=43&t=320

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Viking - productie Dan Dutescu - 1:72

Postby Zeno » Thu Apr 18, 2013 2:26 am

Olaf the Viking wrote:Am terminat de vopsit spatele scutului, camasa din fata, am dat un wash pe blana si cizme si vagi umbre la ochii. Sprincene sigur trebuie facute. Ochii conturati in sensul ca facuta pupila?

Da, dar foarte discret. Mai mult sa ghicesti ca este acolo. Incearca sa subliniezi pleoapa superioara. Totul foarte discret.
Blana de la picioare ar lua cateva lumini.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Viking - productie Dan Dutescu - 1:72

Postby Dan Dutescu » Thu Apr 18, 2013 9:25 pm

Salutare,
vad ca arata din ce in ce mai bine, oricum este o lectie pentru mine..acum vad pe unde si ce as mai fi putut accentua cand l-am lucrat. Oricum, la cat este de mic, nu stiu cum o sa reusesti sa-i faci pleoapele, poate sa-l trimiti la Eforie si sa-l lase Alexie la el pe birou, ca din cate tin minte figurinele lui se picteaza singure :D .
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Viking - productie Dan Dutescu - 1:72

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 28, 2013 8:53 am

Ca sa nu se plictiseasca si sa nu imi aud vorbe ca vreau sa iau insigna cu o singura figurina, si aia mica, i-am facut si tovarasi de joaca, anglo-saxoni de la Revell:






"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Viking - productie Dan Dutescu - 1:72

Postby Olaf The Viking » Tue Apr 30, 2013 10:18 am




"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Viking - productie Dan Dutescu - 1:72

Postby Olaf The Viking » Tue Apr 30, 2013 10:20 am

Dan Dutescu wrote:Salutare,
vad ca arata din ce in ce mai bine, oricum este o lectie pentru mine..acum vad pe unde si ce as mai fi putut accentua cand l-am lucrat.


Ca idee, cu cat mai multe cute cu atat mai bine, ca e loc de joaca cu lumini si umbre.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Previous

Return to SIS Medieval

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron