Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Aici isi au locul lucrarile ce contin subiecte legate de aviatia romana.

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 11:57 pm

Oh, am uitat... :)

Stiu Alexandru ca esti un foarte bun constructor de avioane. Am nevoie de ajutor sa identific ce culori am nevoie pentru schema de vopsirea a avioanelor IAR-80 pe frontul de vest. Ce stiu pana acum este: Dark Olive Green RLM 64/83 si Sky Blue FS 35550. Am nevoie de indrumari cu echivalenta acestora in vopsele Tamiya sau Vallejo.
Intrebarea este pentru toti cunoscatorii aviatiei romane de vanatoare.
Multumesc mult!!! :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 28, 2013 11:58 pm

E corect iarasi ce spui, Zeno. E o chestiune de stil, pe marginea caruia se poate discuta oricand.
Secundo - pe acest forum sunt avionisti mult mai bine informati decat mine, mai ales in ceea ce priveste coduri ale vopselelor folosite in data de ..., la ora ..., pe surubul nr... Eu personal merg pe echivalente ochiometrice. Am in dotare seturi de culori RLM, FS, etc, dar le folosesc numai atunci cand e convins si ochiul.
Merci oricum pentru apreciere.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 11:58 pm

alexelu_marinelu wrote:
E corect iarasi ce spui, Zeno. E o chestiune de stil, pe marginea caruia se poate discuta oricand.
Secundo - pe acest forum sunt avionisti mult mai bine informati decat mine, mai ales in ceea ce priveste coduri ale vopselelor folosite in data de ..., la ora ..., pe surubul nr... Eu personal merg pe echivalente ochiometrice. Am in dotare seturi de culori RLM, FS, etc, dar le folosesc numai atunci cand e convins si ochiul.
Merci oricum pentru apreciere.

Si eu merci, Alexandru! :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 11:59 pm

Am scapat azi la vopsit si, asa repede, repejor, am facut o moaca... :blink:

ImageImageImage
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby alexie » Sun Apr 28, 2013 11:59 pm

Zeno wrote:
[quote]....am facut o moaca... :blink:
Ce figură ne-ai făcut, mare figură eşti, Zeno ! :P

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Bogdan Papuse » Mon Apr 29, 2013 12:00 am

Ce moaca faina are! :cheer:
Poate ar trebui sa ii mai accentuezi numai putin sprancenele. Parca nu prea se vad. (Sau poate nu :blink: )
Spor!
:)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 12:00 am

Bogdan Papuse wrote:
Ce moaca faina are! :cheer:
Poate ar trebui sa ii mai accentuezi numai putin sprancenele. Parca nu prea se vad. (Sau poate nu :blink: )
Spor!
:)

Asa Bogdane... Incepi si tu ca mine... Poate ar fi bine sa ating acolo... dar nu, ca daca ating acolo atunci... Si uite asa nu se mai termina niciodata... :laugh:
Multam Bogdane!
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 12:00 am

Azi am fost la frizer si ne-am facut freza... eu mai putin, el mai mult... :laugh:

ImageImageImage
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Nicu Mihai » Mon Apr 29, 2013 12:01 am

Daca frizura ta, arata pe jumatate la fel de bine cu a lui, eu zic sa nu schimbati frizerii.
I like it!!!
Ceva detalii cum ai lucrat jocul de lumini si umbre? Oricum as suci-o, mi se pare ca e si ceva instinctual, cum vede fiecare ca ar cadea mai bine acele lumini si umbre. Am vazut vreo doua tutoriale video alaltaieri si ajung tot mai mult la concluzia Contelui de Buffon, "Le style est l'homme meme".
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 12:01 am

Nicu Mihai wrote:
Daca frizura ta, arata pe jumatate la fel de bine cu a lui, eu zic sa nu schimbati frizerii.
I like it!!!
Ceva detalii cum ai lucrat jocul de lumini si umbre? Oricum as suci-o, mi se pare ca e si ceva instinctual, cum vede fiecare ca ar cadea mai bine acele lumini si umbre. Am vazut vreo doua tutoriale video alaltaieri si ajung tot mai mult la concluzia Contelui de Buffon, "Le style est l'homme meme".

Asa este Nicu! Fiecare isi creaza un anumit stil de a lucra si asta vine din modul fiecaruia de interpretare. Atata timp cat tranzitiile sunt line iar forma elementelor faciale sunt respectate, in rest este vorba de stil. Atunci cand vopsim o fata, foarte rar lumina vine din alta parte decat de la ora 12. In rest totul depinde de stil. Eu consider ca toate stilurile sunt valide cu doua conditii: fata sa nu fie mazgalita si a doua ca formele elementelor anatomice sa fie respectate. Aceste doua conditii, de fapt, nu fac parte din nici un stil. Ele sunt conditii minime.
In rest este o chestie de stil. Acum, ca ne place sau nu un anumit stil, asta este cu totul alta poveste.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to SIS Aripi romanesti

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron