Viaţa de după Reggaeton

Orice tip de machete care nu se incadreaza in sectiunile anterioare - SF, feroviare, etc.

Re: Viaţa de după Reggaeton

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 8:47 am

Daniel Goila wrote:
http://www.panzerwrecks.com/pw12info.html#


Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Viaţa de după Reggaeton

Postby Bill » Mon Apr 29, 2013 8:48 am

Sers,
Excelenta poza multumesc ! Deci pe varianta 4x4 6700 a fost, foarte buna vestea. Am gasit si kitul de conversie de la Gaso Line pentru kitul meu de Opel Blitz 1/48 Italeri: Conversie pt Opel Blitz 6700 4x4
Spor la treaba Alexie,
Bill :r:r
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Viaţa de după Reggaeton

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 8:48 am

Vă mulţumesc pentru faptul că aţi continuat pe această urmă, fotografia postată îmi este de un real folos. Eram cam panicat de raportul dintre figurine şi flakvierling , acum am scăpat de şi de acest disconfort.

Deoarece cabina are multe zone sensibile am luat decizia de a vopsi la pensulă şi astfel să scap de corvoada mascărilor şi a eventualelor retuşări.
Am montat portiera restantă, am aplicat un strat metalic (Boltgun Metal 61-57, Games Workshop) apoi amprentări de vopsea maronie Vallejo, cu burete.
În paralel am aplicat metalic (H18 Steel, Gunze), cu aerograf, pe componentele flakului şi pe restul de saşiu Opel.
ImageImage

Pentru flak a urmat procedura de succesiune :P : fixativ de păr, vopsea maroniu-ruginie, fixativ de păr şi Dark Sand 70847- Vallejo.
Pentru cabina camionului a continuat cu strângerea de bureţi :P , olive drab XF-62 Tamiya şi apoi nişte tuşe suplimentare de rugină.
ImageImage

După o perioadă de timp (azi de dimineaţă) am trecut la raşchetarea flackului (de aici şi expresia : "a curăţă puşca"). După uscarea apei am aplicat efecte de rugină de la Mig, ulterior am fixat pigmentul cu soluţia specializată Mig.
Image


Am decis să construiesc un ornament pentru acest caddy controversat.
Fîşie de komatex 3mm, sărmă, craniu (Orc Chieftain - Zvezda - ZVE8810) şi un chipiu (considerând că o cască este prea banal).
Komatexul a fost cioplit şi găurit apoi am fixat segmente de sârmă.
Sârma am îndoit-o pe coada de la cutter şi apoi am fixat calupul ţeastă/şapcă.
La final am fixat două sârme pentru fixare şi am aplicat metalicul de la Games Workshop.
ImageImage

La final am fixat "Spirit of Ecstasy" pe colivia din platbandă şi am aplicat un amestec de tuş negru & future.
Image

Image


Mă întorc în grotă, pe curând !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Viaţa de după Reggaeton

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 8:48 am

Ce-ti mai place sa te balacesti in sf-uri fara grija ca o sa te mai traga careva de chiloti ca de ce n-ai pus toate suruburile unde trebuie !
Pentru ca e ”de dupa reggaeton” eu as opta pentru o vopsire intr-o culoare de desert si multa, multa rugina si praf.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Viaţa de după Reggaeton

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 8:49 am

Am vazut acum si unde isi gaseste locul "Corpul uman". :)

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Viaţa de după Reggaeton

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 8:49 am

După ce am tras un metalic pe placa opelului am făcut nişte probe. Nu am fost prea încântat de postamentul tunului (oare merge spus "afet" ?) aşa că l-am ciopârţit.
Image


Iniţial am vrut să fixez obloanele în poziţia "lăsate în vine" dar acest procedeu ascundea privirii un procent prea mare din camion şi făcea dificilă adăugarea bărilor de protecţie.
Am decis să îmbin două produse cumpărate la recomandarea lui Bill lănţuc şi ace cu buclă
Am dat găuri, am măsurat distanţa şi apoi în locurile stabilite am agăţat belciugele. La final am fixat tijele în găuri şi am aplicat superglue (zonele haşurate sunt pentru o lipire temeinică a suportului de flak, râcâieli ce au fost protejate cu patafix :unsure: ).
După montarea aripilor spate a urmat vopsirea cu maroniu-ruginiu şi apoi olive drab.
ImageImageImage

Între timp am lipit şi alte piese pe şasiu şi apoi am fixat platforma. La lipirea cabinei am avut ceva emoţii..a trebuit să renunţ la rezervor (acesta se ascundea sub banchetă, cum am renunţat la aceasta şi am astupat şi gaura din podea..). Oricum nu-i trebuie rezervor că merge pe variante ecologice (baterie, eoliană, propulsie "Fred & Barney" etc.)
Image

Image
De fapt nu merge că n-are roţi..dar asta se rezolvă mâine.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Viaţa de după Reggaeton

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 8:50 am

Cum azi este mâinele de ieri am decis să rezolv problema cu roţile.
Image

Încă de ieri ochisem aceste pneuri all season, doar eu şi jurnalul intim cunoştem faptul că victima este soră cu răposata.
Încălţarea camionului a trebuit să aştepte deoarece...
De dimineaţă cafeaua a avut gust de fiere că m-au împins oxiurii să montez scuturile flakului.. :unsure: Image Eu luasem în calcul faptul că, pe teren accidentat, lanţurile au să tăbăcească rinichi servanţilor. Dar era un lucru normal deoarece am observat o doză sănătoasă de retard la personajele rele din seria "Mad Max". Dacă este să mă întrebe cineva, Mad Max este unul dintre cele mai slăbuţe filme ("Poştaşul" şi "Lumea Apelor" fiind cu mult peste, asta în ciuda faptului că sunt considerate jalnice de către cunoscători).
Să revenim la cafea, cu future în ochişori am trecut la răzuirea platformei de 6,2/10 cm.
Din komatex de 3mm am făcut o nouă placă (8/11,5 cm) aşa încât flakul să se poată roti mai lejer (sau cel puţin constrângerea să nu fie aşa de evidentă).
Pioleţii de pe lanţ au fost eliminaţi şi am trecut la adăugarea unora noi (în prealabil am schiţat pe noua placă punctele de fixare). Am stabilit necesarul de pioleţi ca fiind 9 buc. iar lanţul a fost completat cu încă o bucată de circa 10-12 cm.
Image

Ulterior am decis ca placa să beneficieze de o ramă..zis şi făcut. Am probat noul ring de box şi apoi am probat şi elefantul cu patru trompe, mulţumit de rezultat am trecut la vopsire. Întâi metalizare neglijentă.
ImageImage

Apoi rugină şi verzuliu, recuperare patafix şi fixarea platformei pe camion, fixare postament flak, vopsirea zonelor albe de komatex natur ce se iţeau de sub postament. Abia acum puteam trece la target-ul zilei de azi.
ImageImage

Am fixat roţile, pe faţă nu sunt aliniate prea bine dar sper să remediez odată cu fixarea în peisaj.
La final am dat o mână de future şi tuş maroniu pe noua platformă.
ImageImage

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Viaţa de după Reggaeton

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 8:50 am

Dragă jurnalule,
Şi azi m-am jucat de-a marele machetist.
Deoarece bat cuie de frig am început cu pioneze. Atunci când îmi trebuia acul pionezei obişnuiam să sparg mânerul şi aşa se face că toată casa era plină de "cioburi". Acum îmi trebuia mânerul şi tot trăgând şi răsucind s-a oxigenat creierul : am încălzit acul cu flacăra de la brichetă şi apoi..Voila !
Image

În cele patru "cotoare" de pioneză am făcut câte o gaură. În gaură am introdus sârmă de 0,3 mm pe post de cablu electric, că munca depusă este pentru a obţine nişte proiectoare.

Am selectat o bucată de culee şi după altoire am luat-o la şmirghel. Cu o pilă cilindrică am făcut câte un şanţ pe gâtul proiectorului (ca să creez intimitate între culee şi pioneză) apoi am vopsit metalic şi apoi, parţial-neglijent, vopsea neagră.
Image

Pioneză, pioneză bago-n..
În viteză am trecut la alt capitol.

Prin "Cutia cu maimuţe" am găsit o piesă din komatex (ceva piesă navală de la Hartman), am decupat un patrulater din ea şi apoi i-am tras o tăietură. Tot din cutie am extras nişte surprize de la cipsurile Chio. M-am apucat de zdrenţuit marginile acestor discuri.

Purcoa ?
ImageImageImageImageImageImage
Marhaba wrote:
Alexie wrote:
Prin "Cutia cu maimuţe"

Stiind cit de mare ti-e atelierul, ma intreb daca cumva detii si o garsoniera in Mangalia?
Si mai deschide geamurile sa intre caldura. Totodata nu uita sa mergi la vot la toamna si la anu.

Alexie wrote:
[quote]Cică din martie (sau mai) începe campania electorală că alegerile sunt în vară.
Sper ca în această săptămână să pot face nişte poze...ştiţi plaja de la Balcic ?..îi invidiez pe bulgari. :unsure:

Să revin la poveste
Nu, mamă, mă simt foarte bine,nu mă doare gâtul, am pus două maieuri pe mine, mai ales vara, nu ştiu de ce, plecarea e la 9 jumate, dacă reuseşti să prinzi zmeul...
Bicicleta era galbenă şi era rezemată de o bancă în parc, în parc nu era nimeni. Nici femei, nici copii nici pensionari...

Am montat iluminatul auto, am dat un metalic.
Am selectat o placă din plastic, primită de la Călin, şi i-am franjurat marginile şi apoi am tăit fâşia cu fierăstrău. Cele două benzi le-am lipit pe "coastele" de komatex.
ImageImage

Am vopsit metalic şi apoi, cu dărnicie, ruginiu.
Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Viaţa de după Reggaeton

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 8:50 am

Am făcut o vizită la cimitirul de maşini, din dezmembrări am obţinut piese pentru evacuarea gazelor de eşapament.
După cum se poate observa, am montat grila pentru iluminare şi plugul. În urma acestor manopere mâncătoare de neuroni am reuşit un bonus prin raşchetarea portierei şoferului :-(
Momentan nimic nou pe frontul de 3rei sud est.
ImageImageImageImage

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Viaţa de după Reggaeton

Postby Viorel Ghilencea » Mon Apr 29, 2013 8:51 am

Vreau sa fiu putin carcotas si sa iti zic ca plugu ala este tinut de zane :laugh: , la cat de mare este. Ori te-ai inspirat de campurile de energie care tineau apropiate motoarele masinariei lui Anakin Skywalker (sper sa fi scris bine).
User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am

PreviousNext

Return to Toate celelalte

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests

cron