TMA-WT/1 "DAVID"

Pot participa orice fel de machete la orice scara, cu conditia sa se incadreze in SF sau WHAT IF, inclusiv scratchbuilt, inclusiv warhammer.

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 4:27 pm

Pai decizia referitoare la figurine va fi NUMAI pe baza "impresiei artistice". Tocmai asta e frumusetea SF-lui ca poti abera linistit cit vrei: capacele de fapt nu-s capace pt accesul gurluilor ci sunt altceva- orice, nimic (inclusiv teava) nu poate fi supradimensionat - nu scrie nicaieri ca un mic soldatel 1/144 chiar nu poate actiona toata hardughia dintr-o si mai mica telecomanda , sau sa zicem cu forta mintii, nu neaparat trebuie sa ia bombardeaua in spate s-o vire pe teava, cablurile lui Olaf nu pot fi taiate pentru ca sunt facute dintr-un aliaj care numai peste 300 de ani se va descoperi si nu poate fi taiat cu toporu de catre orice viking se nimereste prin preajma si oricum "paianjenul" are in jurul lui pe o distanta de 25,82m un cimp de forta care opreste orice obiect strain in afara de chiftelele in sos tomat, daca va intrebati cumva cum functioneaza "paianjenul" va intrebati degeaba pentru ca e o tehnologie din viitor pe care inca n-o puteti intelege chiar daca v-as explica-o, etc etc etc. La ce scara aratau soldatii germani pe linga tunul Dora? Atita doar ca ei n-aveau telecomanda :)
In concluzie, tot ce nu vi se pare in regula in afara de impactul vizual de care vorbea Lucian, totul are o explicatie stiintific[strike]o-fantastica[/strike]ă.

Dilema este urmatoarea: as prefera figurine 1/72 pt ca masinaria ar fi cu atit mai masiva, dar imi place figurina BD pt ca se potriveste. In ceea ce priveste sculptura in poxilina, as prefera sa nu-mi manifest marele talent decit daca n-o sa am incotro.
Poarta de intrare in buncar nu va fi cit usa de la latrina, ci va fi de asemenea foarte mare (cit unitatea dvd:)), deci cam totul va fi la dimensiuni SF in afara de umanoizi. Incluziv dimensiunea dioramei va fi SF si voi avea nevoie de schele ca sa pot face stincile pe care va circula ”paianjenul”
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Buss » Mon Apr 29, 2013 4:27 pm

Eu tot spre 1/48 te incurajez cu figurinele :) Hai fie si 1/72 dar la 1/35 se cam duce tot impactu de masiv si va parea doar o ganganie in care se inghesuie doi soldati stand la orizontala. Parerea mea strict subiectiva.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 4:28 pm

Soldatii ”va fi” unul. La care trebuie sa-i gasesc ceva de facut prin peisaj doar sa se vada marimea lui fata de restul dioramei. Deci trebuie sa se vada tot soldatul, nu va fi nici in carlinga si nici calare pe David. Nu stiu inca unde va fi.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 4:29 pm

Sub piciorul lui David?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 4:30 pm

Olaf The Viking wrote:
Sub piciorul lui David?


Ar fi o treaba, ce zici tu :)
Doar ca copitele lui David sunt cam cit o figurina 1/72.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 4:31 pm

Poate ar fi o idee bună să cercetezi oferta de figurine "wargaming" (pentru mărime şi echipament).

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 4:32 pm

O sa ma uit, multumesc.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 4:33 pm

Iaca l-am dovedit si pe "David" pe ultima suta de metri. Desigur asta nu inseamna ca n-o sa-i mai aduc mici modificari sau adaugiri in momentul in care il voi aseza la locul lui intr-o diorama SF.


















User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Purice Valentin » Mon Apr 29, 2013 4:35 pm

am impresia ca vrei sa ajungi il capo di tutti capi ;fg; ,superba,adevarata lucrare...nici nu-mi imaginam sa iasa din cateva "ciurciubute " asemenea lucrare.. esti tare de tot!!! :kk: oricum te vad depare cu asemenea lucrari !!!
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Bogdan Papuse » Mon Apr 29, 2013 4:36 pm

DAVID este SUPERB. Ma uit la poze si ma astept sa o ia din loc. Apropos, te invidiez (la modul pozitiv) pentru calitatea pozelor. Si colajul video este foarte reusit. Astept cu interes diorama. :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

PreviousNext

Return to Anticipatia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron