TMA-WT/1 "DAVID"

Pot participa orice fel de machete la orice scara, cu conditia sa se incadreze in SF sau WHAT IF, inclusiv scratchbuilt, inclusiv warhammer.

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 6:24 pm

Pai asta e una din problemele principale: David e mare, poarta e si mai mare , muntii o sa fie gigantici si pina la urma o sa am nevoie de o rama de oglinda venetiana si o garsoniera unde sa tin diorama.

Muntii vreau sa-i fac din carbune, n-am mai facut asa ceva, deci in varianta in care nu-mi place cum ies, salut munti si probabil salut bunker. Asa ca numai dupa ce incep peisajul o sa fiu mai lamurit.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 6:25 pm

O ultimă temă (pentru acasă):
Se caţără între doi pereţi pentru a ajunge într-o nişă (de înălţime minimă, că astora le place la înghesuială şi întuneric) unde (şi aici se vede sclipirea de geniu) poarta de acces este în..plafon (şi evident că nu se deschide spre exterior).

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 6:25 pm

Ma pui pe ginduri. Imi suride ideea de dezvoltare pe verticala, dar totul sta in faptul sa-mi iasa stincile asa cum vreau. Iti dai seama ca este exclusa utilizarea ghipsului, altfel voi avea nevoie de stivuitor .
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 6:26 pm

Toate materialele sunt în TMr4 :
- Poliestiren extrudat
- "Fierăstrăul cu rezistenţă pentru tăiat polistiren e de departe cel mai spectaculos"
:laugh:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 6:27 pm

Vestea buna este ca fratili vostru e apreciat si prin alte parti.
In urma postarii de pe missing-lynx, am fost contactat de Marcus Nicholls pentru a publica un articol despre "David" in Tamiya Model Magazine International.

"Dear Ovidiu,
I hope you do not mind me contacting you directly, I got your email address from Missing Links. I am extremely impressed with your TMA-WTA1 'David' walking tank model and I would really like to feature it in Tamiya Model Magazine as a detailed article. If this is of interest to you, please email me back at your leisure and we can discuss the details further.
Many thanks, I look forward to hearing from you!
Kindest regards,
Marcus Nicholls
Editor
Tamiya Model Magazine International
ADH Publishing Ltd"


Servesc patria !
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 6:28 pm

Sa te vad cum o sa o servesti in engleza. :P :P :P Una e sa traduci "Ana are mere" alta "Asadar: suruburile le-am taiat la nivel. Initial ma gindeam sa maschez piulita cu un disc de stiren, dar s-ar putea sa-mi placa mai mult cum arata profilul hexagonal. "

Pana atunci felicitari si bravo. Acum mi-am dat seama: arahnidele au 8 picioare. :laugh: :laugh: :laugh: Deci al tau e de fapt insecta.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 7:05 pm

"Ana are mere" traduci tu eventual, cind te lasa Mihaela singur pe vreo terasa bulgareasca si vrei sa-ti aduca ospatarita un cirnat mai bine prajit . Eu am ajuns la "Șou mi dă manii"

Pai trebuie sa faca si ei ceva nu? Adica sa inteleaga ce-am vrut sa spun si sa se puna pe scris articole. In caz de extrema urgenta am sa-l rog pe Zeno sa ma ajute, engleza mea de balta fiind destul de deficitara.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Florin David » Mon Apr 29, 2013 7:06 pm

Sincere felicitari, Ovidiu! Ma bucur tare mult cand vad munca alor mei compatrioti apreciata pe alte meleaguri. Asteptam scan-urile din Tamiya Model Magazine. :P
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 7:06 pm

Multumesc Florin, dar pina la scanuri mai este o cale lunga. Propunerea este evident onoranta pentru mine, iar DACA voi cadea de comun acord cu editorul revistei, DACA se va depasi bariera de limba, atunci poate vom ajunge si la scanuri. Vom trai si vom vedea.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 7:07 pm

Marhaba wrote:
iar DACA voi cadea de comun acord cu editorul revistei


Doar nu oi vrea sa scoti si bani din asta?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

PreviousNext

Return to Anticipatia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron