F-8J CRUSADER - "The Last Gunfighter"

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie american.

F-8J CRUSADER - "The Last Gunfighter"

Postby Sorin Ungureanu » Mon Apr 29, 2013 8:18 pm

F-8 Crusader a fost primul avion de lupta supersonic apartinand U.S.Navy. Jet-ul construit de Vought avea o aripa in sageata de 42 de grade unicat prin faptul ca era mobila oferind o incidenta variabila in 2 pozitii ce ii oferea pilotului posibilitatea sa o ridice cu 7 grade permitand astfel aterizari si decolari de pe portavion la viteze mici, mentinand astfel fuselajul paralel cu puntea,oferind vizibilitate maxima pilotului pt manevrare.Datorita celor patru tunuri din dotare de 20 mm a fost desemnat ultimul "gunfighter" intr-un conflict in care rachetele aer-aer faceau legea! perioada sa de glorie a fost in timpul Razboiului din Vietnam unde a fost cotat cu cea mai mare rata de succes dintre toate aparatele americane , 19:3.A fost retras din serviciu in 1976 dupa apropae doua zeci de ani de serviciu.
Kitul de fata este Academy 12412 la 1/72 cu decaluri pentru 4 versiuni.


User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: F-8J CRUSADER - "The Last Gunfighter"

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 8:19 pm

Ai exact doua saptamini si 5 ore sa-l termini.
Succes!
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: F-8J CRUSADER - "The Last Gunfighter"

Postby Sorin Ungureanu » Mon Apr 29, 2013 8:19 pm

Pai in cazul asta ar trebui sa ma apuc de lucru: iata ce am facut pana acum :
Cockpitul normal!:)Asamblat usor fara probleme, vopsit in Dark Gull Gray la interior negru mat pe console si bord, apoi cu alb cadranele. Scaunul tot in negru mat si olive drab pernele. I-am dat apoi un dry brush mai intai cu negru si poi cu aluminium sa scot in evidenta detaliile.
Image
Image

Image


Cam atat momentan , ma intorc la treaba !
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: F-8J CRUSADER - "The Last Gunfighter"

Postby Sorin Ungureanu » Mon Apr 29, 2013 8:19 pm

Cum timpul e scurt am avansat cu lacrarile la Crusader. Am vopsit si atasat priza de aer, calele trenului de aterizare , cala carligului de apuntare si lacasul aripii.Apoi am lipit totul si am asamblat fuselajul.
Image

Image
Image

Image

Image

Uploaded with ImageShack.us
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: F-8J CRUSADER - "The Last Gunfighter"

Postby Sorin Ungureanu » Mon Apr 29, 2013 8:20 pm

Am mai avansat in lucrari zilele astea! Piesele au fost degrasate si apoi suflate cu un strat de primer Vallejo.Apoi am dat un preshading cu negru la imbinarile panourilor principale ,flapsuri, eleroane, etc. Si am inceput vopsitul propriuzis: mai intai cu alb pe burta avionului ,dupa uscare am izolata cu banda Tamya si am vopsit restul fuselajului cu Vallejo 70986 Deck Tan echivalentul Flat Gull Gray de la Model Master, La fel am vopsit botul avionului cu negru mat si coada in zona motorului cu Steel. Dupa uscare l-am suflat peste tot cu un strat de lac lucios si acum sta frumos la uscat. Urmeaza decalurile si evidentierea panourilorcu un Wash.Iata cateva poze:
Image

Image
Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: F-8J CRUSADER - "The Last Gunfighter"

Postby Sorin Ungureanu » Mon Apr 29, 2013 8:20 pm

Poze inainte si dupa wash!

Image
Image
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: F-8J CRUSADER - "The Last Gunfighter"

Postby Sorin Ungureanu » Mon Apr 29, 2013 8:20 pm

Aproape gata!
Image

Image

Image
Image

Image
Urmeaza trenul de aterizare ,armamentul si micile accesorii: antenute ,beculete etc.
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: F-8J CRUSADER - "The Last Gunfighter"

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 8:21 pm

"Anonimă
Dacă Sorin primeşte medalia, eu sunt dispus să depun contestaţie..păi pac-pac în 4 zile avionul, miroase a conspiraţie pe aici ! Şi nimeni nu îl acuză că se mişcă prea repede...aaaa v-a luat ochii cu zecile de decaluri americăneşti."
Un astfel de mesaj am primit pe adresa redacţiei, rog autorul să îşi recunoască public invidia şi admiraţia :whistle:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: F-8J CRUSADER - "The Last Gunfighter"

Postby Sorin Ungureanu » Mon Apr 29, 2013 8:21 pm

Sa te anunt ca este gata de aseara? dar a stat pe stand la usacat si intarit pana acum? Ei bine e gata! Mai tarziu vin si pozele!

P.S. Si da lucrez repede, poate prea repede si nu sunt atent la unele detalii si imi raman amprentele in lacul uscat i9nsuficient etc. Dar asta l-am facut intr-o saptamana ceea ce e mult pt mine! B)
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: F-8J CRUSADER - "The Last Gunfighter"

Postby Sorin Ungureanu » Mon Apr 29, 2013 8:21 pm

Si pozele finale promise!
Image

Image

Image

Image

Image
Image

Image
Image

Image

Image
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Next

Return to Americanofobia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron