M4A1 (76)W

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie american.

M4A1 (76)W

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 9:37 pm

Kitul Hobby Boss 84801



evident, la "singura scara adevarata":

Image


Kitul are multe hibe, unele mai marunte, altele (de forma) mai grosolane, multe dintre ele le puteti lectura in review-ul lui Terry Ashley.
Oricum nici un kit de Sherman la aceasta "adevarata :blink: " scara, nu este vestit pentru acuratetea lui. Dar "who cares" vorba francezului. Asa ca in loc sa cumpar vreo 10 kituri din care sa fac unul aproape bun, am preferat sa-l fac asta asa cum e.
Imi urez spor la treaba.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M4A1 (76)W

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 9:37 pm

Avind in vedere cele spuse mai sus referitoare la acuratetea kitului, consider in continuare ca "orice asemanare cu realitatea este pur intimplatoare", fiind stupid sa caut inmatriculari corecte de exemplu, pentru un tanc care nu a existat niciodata in forma data de kit. Din aceasta cauza recomand "istoriofililor" sa se simta suficient de jigniti incit sa-si pastreze comentariile pentru lucrari mult mai academice gasibile cu usurinta de-a lungul si chiar si de-a latul netului..
Asa ca scapat de-o grija, am purces la treaba:

* Kitul contine doua seturi de galeti: atit plini cit si cu spite. Cei plini sunt din doua bucati (trebuie lipit un capac pe spatele galetului). Cei cu spite insa mi se par mult mai spectaculosi si cum nu acuratetea va fi principala gaselnita a acestui model, nu mi-a fost greu sa aleg dintre cele doua tipuri de galeti. Exceptind o mica linie de separare pe mijlocul benzii de rulare (usor indepartabila), galetii sunt turnati excelent (ambele variante).

Image

Image


Mai fac o paranteza, luind piinea de la gura bagatorilor de seama: ma intreb (retoric) cum poti face un kit pe de o parte cu niste greseli de forma atit de stupide, pe de alta parte cu niste detalii atit de bine lucrate, cum sunt boghiurile . Acest kit este probabil un "must have" pentru toti cei care vor sa faca Sherman la scara asta, pentru ca probabil boghiurile (si de ce nu tot corpul inferior - cu pozitia capacului transmisiei corectata si evident fara senile), alaturi de cele doua seturi de galeti (BASCA doua seturi de roti motoare si patine de retur) reprezinta o varianta cit se poate de onorabila si pentru amatorii de "canibalism istoric" al kiturilor. Deci chiar daca nu este un kit corect, nu inseamna deloc ca nu este un kit cit se poate de interesant si ofertant.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M4A1 (76)W

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 9:38 pm

Printre cirnati, muraturi si Sons of anarchy, am reusit sa termin constructia. Aproape.
Mai am de pus protectiile farurilor care sunt pe-uri.
Boghiurile nu sunt lipite definitiv de corpul inferior. Corpul inferior nu este lipit de cel superior. Din motive de vopsire. Care vopsire am s-o incep azi.





Toate trapele sunt deschise pt ca-mi sta in cap o diorama,dar voi avea nevoie de un echipaj complet . Probabil gaso-line, sau mai caut.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M4A1 (76)W

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 9:38 pm

Inainte de vopsire

Dupa cum se vede, fara nituri, minere, artificii si alte briz-brizuri. in relaxantul stil out-of-the-box.

Dupa veselul si mereu fascinantul strat de Olive Drab
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M4A1 (76)W

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 9:38 pm

Am continuat cu sasiul , boghiurile si galetii.


User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M4A1 (76)W

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 9:38 pm

Avansez


User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M4A1 (76)W

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 9:39 pm

Marhaba wrote:
Avansez



User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M4A1 (76)W

Postby Buss » Mon Apr 29, 2013 9:39 pm

Prima poza e lac lucios?

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: M4A1 (76)W

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 9:39 pm

Buss wrote:
Prima poza e lac lucios?


Da
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M4A1 (76)W

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 9:40 pm

Frână !
Deoarece consider că am fost muştruluit adecvat vreau să mă ajuţi să înţeleg care-i treaba cu vehiculele ăstea. Adică care este scopul acestor umbre apărute subit, cam pe unde trebuiesc direcţionate, ce duză, ce presiune, ce diluţie, stratul doi cât de diluat trebuie să fie ca să transpară munca depusă anterior, "chestii, socoteli"....cum erai tu faţă de figurine înainte de disertaţia lui Zeno (asta nu înseamă că acolo sunt mai brez) :blush: .
Merci d'avance

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Next

Return to Americanofobia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron