Distrugatorul de tancuri SU-122, Tamiya 1/48

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca macheta sa fie dupa o fotografie a originalului.

Re: Distrugatorul de tancuri SU-122, Tamiya 1/48

Postby Cristian Savin » Tue Apr 30, 2013 6:12 pm

Marhaba wrote:
Tu ai mai facut camo de iarna si a iesit perfect.

Yeah, Mr. Winter Camo !!!
User avatar
Cristian Savin
Signifer
 
Posts: 53
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:11 pm

Re: Distrugatorul de tancuri SU-122, Tamiya 1/48

Postby Florin David » Tue Apr 30, 2013 6:12 pm

Am inceput weathering-ul trenului de rulare. Am vopsit sasiul si galetii, apoi senilele, separat. Le-am montat si am facut cateva spalari cu acrilice si uleiuri. Au urmat pigmentii, fixati cu Glaze medium de la Vallejo. La final, pigmentul alb, fixat in acelasi mod. In poza originala, zapada de pe senile e mai abundenta, asa ca voi mai completa, dar spre final. Suprastructura e data cu primer alb fin de la Tamiya, urmeaza vopsirea.
Acu' ma duc sa fac practica cu aerograful :blink: Daca imi iese, voi continua vopsirea cu el.




User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Distrugatorul de tancuri SU-122, Tamiya 1/48

Postby Marhaba » Tue Apr 30, 2013 6:13 pm

Trebuie sa fii atent cind si daca asezi tancul intr-o vigneta/diorama: pe senila superioara nu are cum sa ajunga zapada din cauza aparatorii de noroi, decit daca tancul stationeaza si zapada este viscolita din lateral. In poza, senila superioara stinga are zapada pentru ca bate vintul din stinga, deci s-a asezat zapada si pe senila superioara-stinga si in troianul de linga tanc. Dar asta inseamna automat ca senila dreapta este ferita deci fara zapada.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Distrugatorul de tancuri SU-122, Tamiya 1/48

Postby Florin David » Tue Apr 30, 2013 6:14 pm

Hmmm... nu stiu ce sa zic. Senila din dreapta, atat cat se vede, are tot atata zapada ca si cea din stanga. Eu cred ca depinde mult de cat de afanata e, dar oricum ceva zapada tot adera la senila.

In alta ordine, am terminat de aerografiat stratul de baza si sint extrem de incantat. Pacat de compresor, ca se cam incinge, dar in rest e OK. Oricum, la 1/72 nu cred ca va avea timp sa se incinga. Am folosit Vallejo Model Colour, diluata la consistenta laptelui, dupa o vorba stramoseasca din modelism. Am zis sa fac poze acum, inainte sa dau urmatorul strat si sa-l stric definitiv :lol:


User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Distrugatorul de tancuri SU-122, Tamiya 1/48

Postby alexelu_marinelu » Tue Apr 30, 2013 6:15 pm

Marhaba wrote:
Trebuie sa fii atent cind si daca asezi tancul intr-o vigneta/diorama: pe senila superioara nu are cum sa ajunga zapada din cauza aparatorii de noroi, decit daca tancul stationeaza si zapada este viscolita din lateral....

Te contrazic putin, Ovidiu.
In toate filmarile (actuale si de atunci) cu T34 in mars, o cantitate de zapada tasata (care intra intre crampoanele zalelor) ajunge sa fie aruncata in fata de pe partea superioara a senilei.
Se intampla chiar si la mersul prin nisip. De pamant nu mai vorbim.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Distrugatorul de tancuri SU-122, Tamiya 1/48

Postby Marhaba » Tue Apr 30, 2013 6:16 pm

Alexandru Croitoru wrote:
Marhaba wrote:
Trebuie sa fii atent cind si daca asezi tancul intr-o vigneta/diorama: pe senila superioara nu are cum sa ajunga zapada din cauza aparatorii de noroi, decit daca tancul stationeaza si zapada este viscolita din lateral....

Te contrazic putin, Ovidiu.
In toate filmarile (actuale si de atunci) cu T34 in mars, o cantitate de zapada tasata (care intra intre crampoanele zalelor) ajunge sa fie aruncata in fata de pe partea superioara a senilei.
Se intampla chiar si la mersul prin nisip. De pamant nu mai vorbim.

Daca spui ca ai vazut imagini video, inseamna ca asa o fi.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Distrugatorul de tancuri SU-122, Tamiya 1/48

Postby alexelu_marinelu » Tue Apr 30, 2013 6:17 pm

Marhaba wrote:
Daca spui ca ai vazut imagini video, inseamna ca asa o fi.

Rau esti, nene. :mad:

Vaz ca nu merge link de youtube. Atunci dati un search dupa "t34 winter sniper".
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Distrugatorul de tancuri SU-122, Tamiya 1/48

Postby Marhaba » Tue Apr 30, 2013 6:18 pm

Alexandru Croitoru wrote:
Marhaba wrote:
Daca spui ca ai vazut imagini video, inseamna ca asa o fi.

Rau esti, nene. :mad:
http://www.youtube.com/watch?v=4d03m2aZSnY
Vaz ca nu merge link de youtube. Atunci dati un search dupa "t34 winter sniper".


Stai flexat maica, ca eu am vorbit serios, nu eram ironic si nici constipat. Nu m-am gindit la zapada tasata prinsa intre senile si daca o foto face cit 1000 de cuvinte, un film face cit 10 mii.
Uite-aici unu'
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Distrugatorul de tancuri SU-122, Tamiya 1/48

Postby alexelu_marinelu » Tue Apr 30, 2013 6:20 pm

Marhaba wrote:
Stai flexat maica, ca eu am vorbit serios, nu eram ironic si nici constipat. Nu m-am gindit la zapada tasata prinsa intre senile si daca o foto face cit 1000 de cuvinte, un film face cit 10 mii.
Uite-aici unu'

:laugh: Stiu, Ovidiu, da' pentru impresie artistica mai apasa omu' pe cuvinte.
Iar flexat sa stii ca stau 8 ore pe zi. Seara incerc sa ma destind.
Ezact la filmu' ala ma refeream.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Distrugatorul de tancuri SU-122, Tamiya 1/48

Postby Florin David » Tue Apr 30, 2013 6:21 pm

Dincolo de zapada, foarte tare demonstratia. Mi s-ar fi umflat peptu de mandrie... daca m-ar fi chemat Ivan.

Am terminat stratul de baza. Sa-mi fie cu iertaciune entuziasmul, dar airbrushing rules. Urmeaza sa-i fac o uzura uleioasa, apoi lac mat si incepem sa exploram metoda fixativului de par pentru camuflaj :r:


User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

PreviousNext

Return to Photorama

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron