Kv-1 Ekranami

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca macheta sa fie dupa o fotografie a originalului.

Kv-1 Ekranami

Postby Marhaba » Tue Apr 30, 2013 6:52 pm

Este vorba de un tanc rusesc, inmatriculare ruseasca (spun asta pentru ca nemtii au inmatriculat si ei citeva exemplare capturate), avind ca sursa de inspiratie urmatoarele doua fotografii (acelasi tanc surprins din doua unghiuri):





Kitul este Tamiya , scara 1/48:





Posibil ca pe tinarul rusnac sa nu-l reprezint, daca nu mi se nimereste vreun set de figurine corespunzator. Inmatricularea va fi aceeasi , cum spuneam, insa este posibil sa-i fac un camo de iarna, in cazul in care ma hotarasc sa-l pun intr-o vigneta de sezon (sa zicem iarna lui '41 pe linga Leningrad).
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Kv-1 Ekranami

Postby Marhaba » Tue Apr 30, 2013 6:52 pm

Constructia este "out of box" , singurele modificari sunt niste minere si inele din sirma
Imagini din timpul constructiei:








User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Kv-1 Ekranami

Postby Marhaba » Tue Apr 30, 2013 6:53 pm

SENILELE:

Vopsire cu negru mat, spalare cu rust inchis (un fel de maro roscat) acrilic, putin pigment metalic prin locurile cu uzura. Deocamdata atit. Restul in pozitia "montat".









Este o intreaga filozofie cu nuanta corecta a verdelui rusesc, exact ca si cu Olive-drab-ul american. Ca sa citesti tot ce a fost scris despre asta , este o pierdere de timp, avind in vedere ca nu exista nicio concluzie clara (tot ca si in cazul OD). Asa ca am folosit ce-am avut pe linga casa si mi s-a parut mie ca merge.

Un strat de baza cu xf-26, fiind o nuanta mai inchisa.





A urmat xf-5 care in gindul meu era bun pentru lighting, dar s-a dovedit pina la urma ca nuantele erau prea apropiate pentru asta.



Am "rupt" culoarea cu un amestec de xf-5 cu xf-59





Pentru a satura portiunile deschise, le-am dat un galben transparent




iar in final am "nivelat" cu verde transparent





Pina la urma am obtinut exact verdele pe care mi-l doream - nu foarte inchis, usor strident si cu reflexii galbui. Dupa tratamente si matuire , ma gindesc ca va fi ce trebui.



Una dintre concluzii este ca voi cumpara tot ce inseamna vopsea transparenta de la Tamiya. Este o modalitate excelenta de a controla tot ce tine de culoare / modulare, din aerograf, rapid. Citeva minute de aerograf in loc de citeva saptamini de filtre cu uleiuri.

Culorile monitoarelor si faptul ca transparentele sunt lucioase, s-ar putea sa denatureze usor rezultatul fotografic.

Urmeaza inca un strat de future pe turela si apoi decalurile.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Kv-1 Ekranami

Postby Calin Ungureanu » Tue Apr 30, 2013 6:54 pm

"Una dintre concluzii este ca voi cumpara tot ce inseamna vopsea transparenta de la Tamiya."

In timp ce citeam ma gandeam daca astia de la tamiya au si gri deschis transparent sau alb, ca am si eu ceva de rectificat. Nu cred dar cu future si ceva tus alb....
Spor la lucru in continuare. Imi face impesia ca te-ai apucat de curatenie - in sensul ca construiesti tot ce te incurca in dulap.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Kv-1 Ekranami

Postby Marhaba » Tue Apr 30, 2013 6:55 pm

Nu au. Au albastru, galben, doua feluri de verde, portocaliu si un fel de rosu.
Intr-un fel ai dreptate cu curatenia. Pentru ca n-am timp sa incep mari proiecte, am decis sa ma apuc de ceva ce pot finaliza in citeva zile.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Kv-1 Ekranami

Postby Marhaba » Tue Apr 30, 2013 6:55 pm

A urmat future / decaluri / future


Sare + hairspray (incercari, incercari...)



Alb



Inainte de weathering ...
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Kv-1 Ekranami

Postby Marhaba » Tue Apr 30, 2013 6:56 pm

... Si dupa weathering:







N-am insistat prea mult cu jumatatea inferioara (sasiu + tren de rulare) deoarece ma gindesc la un ambient gen "tanc pravalit peste o transee". Asta se cheama ca in functie de noroiul transeei,trenul de rulare va fi "ingalat" similar. De asemenea cablurile ramine sa le asez dupa pozitionarea finala a tancului in vigneta.

Recomand tuturor acest kit. Imi pare rau de doua lucruri: ca n-am avut timp sa iau o pereche de site de la Hauler pentru radiatoare si ca nu am gasit un set de bagaje (nici nu cred ca face cineva) pentru acest tanc.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Kv-1 Ekranami

Postby Razvan Luca » Tue Apr 30, 2013 6:57 pm

Este o intreaga filozofie cu nuanta corecta a verdelui rusesc, exact ca si cu Olive-drab-ul american. Ca sa citesti tot ce a fost scris despre asta , este o pierdere de timp, avind in vedere ca nu exista nicio concluzie clara (tot ca si in cazul OD). Asa ca am folosit ce-am avut pe linga casa si mi s-a parut mie ca merge.

:) Dupa parerea mea ar trebui citit numai doua paragrafe, ca sa intelegi ce inseamna "vopsire corecta". Aici ma refer: pentru primul paragraf la cartea lui Shepard Paine "Modeling Tanks and Military Vehicles", p. 11 "Choosing the right colors" si al doilea paragraf din cartea lui Tony Greenland "Panzer Modelling" p. 49 "Wartime paint colours".
Concluzia, pe scurt, ce se desprinde din cele 2 lecturi este ca atat timp cat nu ai probleme cu vedere si interpretezi griul dintr-o fotografie alb-negru ca fiind roz, si nu pui niste insemne fanteziste pe el, daca tu consideri ca aceea este nuanta cea mai apropriata, tinand cont si de alti factori, printre care alterarea culorilor dupa o folosire indelungata, etc., asta inseamna vopsire corecta :lol: .
Asa ca verdele rusesc+tot weathering-ul ti-a iesit foarte bine. Numai bine
User avatar
Razvan Luca
Gregalis
 
Posts: 17
Joined: Thu Feb 21, 2013 10:54 pm

Re: Kv-1 Ekranami

Postby Buss » Tue Apr 30, 2013 6:58 pm

Arata bine tancul. Intr-adevar pare incomplet fara pamant si alte "mirodenii" pe senile si partile inferioare. Totusi parca este cam prea ruginit, dar asta este gustul meu. Decalurile alea erau in pachet? Astept continuarea ca trebuie sa ma mai documentez cu vignetele si dioramele.

Spor la treaba, eu sunt in pauza cu inchietura luxata :)

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Kv-1 Ekranami

Postby Marhaba » Tue Apr 30, 2013 6:58 pm

Nu e rugina. E praf. Pamintul este mai rosiatic in Rusia :) In realitate e mai putin rosu, poate mai deformeaza si monitorul si pozele facute la repezeala.
Decaluriel erau in kit.
Pamintul si "mirodeniile" nu le pot pune decit cu tancul "montat". Altfel nu se va incadra in peisaj, adica va fi aiurea. Dar urmeaza.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Next

Return to Photorama

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron