Assyrian Chariot 7th cen. BC

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca macheta sa fie dupa o fotografie a originalului.

Assyrian Chariot 7th cen. BC

Postby Olaf The Viking » Tue Apr 30, 2013 7:04 pm

Declar sedinta deschisa cu un car de lupta asirian.



Sunt convins ca o sa vreti sa vedeti si poza, nu?



Sunt sigur ca nu o sa am probleme de genul: da' nu seamana, da' ai uitat sa faci pomul, etc.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Assyrian Chariot 7th cen. BC

Postby Grigoras Zeno » Tue Apr 30, 2013 7:05 pm

Ai folosit cutia kit-ului ca sa cenzurezi pozele? :blink:
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

Re: Assyrian Chariot 7th cen. BC

Postby Marhaba » Tue Apr 30, 2013 7:07 pm

Succesuri!
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Assyrian Chariot 7th cen. BC

Postby Olaf The Viking » Tue Apr 30, 2013 7:08 pm

Grigoras Zeno wrote:
Ai folosit cutia kit-ului ca sa cenzurezi pozele? :blink:

Nu, am vrut sa dau un back ground mai atractiv. :laugh:

Marhaba wrote:
Succesuri!

Nu ar fi rau.Merci.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Assyrian Chariot 7th cen. BC

Postby Olaf The Viking » Tue Apr 30, 2013 7:09 pm

Am decis din proprie initiativa (dupa ce am vorbit cu alexie) sa pun si ceva poze din timpul lucrului.









Plasticul este foarte moale si bavurile foarte mici. Initial acest lucru te induce in eroare si crezi ca e bine dar iti dai repede seama ca o bavura mare se taie mai usor decat una fina si moale.

De obicei nu ma mai complic cu degresarea, dupa ultimul kit am decis sa dau grundul mai fin (adica doar o singura trecere cu spray-ul care nici el nu o fi fost agitat bine) astfel ca am obtinut ce se vede in imagini:









Peretii carului nu se puteau lipi (e plastic sanatos, de galeata) aveau lufturi si goluri, si mai si cadeau. Am reusit sa-i fixez si sa umplu golurile cu aracet Moment pentru parchet.

Dupa primele vopsiri preliminare aratau in halul urmator:











Am fost tentat sa folosesc metoda cu fixativul de par pentru a simula vopseaua cazuta de pe car dar, dupa experimente, am decis ca e mai bun clasicul dry-brush.









Nu mai am mult. Dupa ce scap de hamurile celor doi cai ma pot relaxa cu metalicele si uleiurile. Ma rog, ar mai fi niste ciucurasi de vopsit pe poalele hainelor si niste dungi pe pantaloni dar le rezolv repede. Pe parcurs am mai scos din bavuri, acum in poze am vazut una la oistea carului, urmeaza sa o scot. Oistea si drugul ala orizontal de deasupra cailor par a fi de bronz daca va uitati la primele doua poze. Totusi nu cred ca cineva era nebun sa mai puna greutate suplimentara pe spinarea cailor asa ca le-am facut din lemn. La cererea televazatorilor pot sa le fac si din bronz.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Assyrian Chariot 7th cen. BC

Postby Marhaba » Tue Apr 30, 2013 7:10 pm

Am uitat de ce ai somat pina acum. Trebuia sa aduni suficiente dopuri.
Sa-ti fie de bine maica.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Assyrian Chariot 7th cen. BC

Postby alexie » Tue Apr 30, 2013 7:11 pm

Sunt sigur că o să iasă exact ca după fotografie, elementul principal : alergarea cailor în pas de defilare fiind surprins foarte bine :P
Arată extrem de bine, lucrate curat iar fundalul denotă mult optimism...Felicitări !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Assyrian Chariot 7th cen. BC

Postby Olaf The Viking » Tue Apr 30, 2013 7:12 pm

Alexie wrote:
Arată extrem de bine, lucrate curat iar fundalul denotă mult optimism...Felicitări !


Lucrez mult cu teava deja pusa. :))) Ce fundal ramane de la pozele Mihaelei e perfect.

Oistea imi da de furca. Observati ca la capat e o bila care nu pare sa fie de decor ci mai degraba are rol sa tina drugul orizontal legat de oiste. Asta inseamna ca sunt de bronz?!?! Pareri?


Am terminat caii de dat cu ulei:

Image Image

Am terminat de vopsit si ocupantii carului:

Image Image


... si i-am dat ulei:

Image Image

Vorbeam serios cu oistea, drugul si bila. In poza doar bila e de bronz si arata ca naiba:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Assyrian Chariot 7th cen. BC

Postby alexie » Tue Apr 30, 2013 7:13 pm

Olaf The Viking wrote:
.......................
Vorbeam serios cu oistea, drugul si bila. In poza doar bila e de bronz si arata ca naiba:

Stai liniştit că arată bine, este puţin prea lucios dar asta o rezolvi uşor eventual cu 2-3 puncte de verdecocleală.

Olaf The Viking wrote:
.......................
Lucrez mult cu teava deja pusa.

Grijă mare că ai tendinţa să îţi depăşesti epoca :GG

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Assyrian Chariot 7th cen. BC

Postby Olaf The Viking » Tue Apr 30, 2013 7:15 pm

Bine arata, dar mi se pare ilogic. Ce sa caute o bila de bronz in prelungirea oistei? E clar ca trebuie sa fie din acelasi material. Si cum bila de lemn greu de crezut ca se apucau sa faca cand puteau rezolva mai usor cu o pana e clar ca si oistea trebuie sa fie din bronz.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Next

Return to Photorama

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron