Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Aici isi au locul lucrarile ce contin subiecte legate de aviatia romana.

Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 11:39 pm

Acest topic este dedicat tatalui meu, care a luat cu el in eternitate visul de a deveni un “Cavaler al Aripilor Tricolore”, in slujba Aeronauticii Regale Romane.

Acest topic este dedicat tuturor pilotilor romani de vanatoare si bombardament care au luptat in al 2-lea razboi mondial.

Inspirat, in principal, de tatal meu, apoi de cartea lui Teodor Liviu Morosanu si Dan Alexandru Melinte – Romanian Fighter Colours 1941-1945 si de cartea lui Denes Bernard – Romanian Aces of World War 2 precum si de excelentele figurine produse de Radu Brinzan (RB Productions) m-am gandit sa construiesc o lucrare ce implica reprezentarea la scara a minunatilor “Cavaleri ai Aripilor Tricolore” ce au zburat si luptat in al 2-lea razboi mondial. Colegii modelisti, de-a lungul timpului, au construit minunatele aparate cu care acesti eroi au luptat. Voi incerca, in masura capabilitatilor mele tehnice sa construiesc o vigneta la scara, reprezentand pilotii care au zburat in acele minunate aparate.

Vreau sa-i multumesc in mod special lui Radu Brinzan pentru efortul depus sa produca aceste figurine minunate care vor fi subiectul acestei vignete. Stiu cat este de greu sa razbesti in lumea figurinelor unde consumatorii sunt asa de pretentiosi si standardele atat de ridicate. Produsul final este remarcabil, nu numai din punct de vedere al subiectului (pentru unii dintre consumatori) dar si tehnic. La cat mai multe figurine de asemenea calitate.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Bill » Sun Apr 28, 2013 11:40 pm

Salut Zeno,
Frumoasa initiativa si idee, felicitari!
In afara de cele doua figurine de la Radu mai exista altele ?
Sunt curios de compozitie ca de realizare sunt convins deja ;g;
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 11:41 pm

Spor la treabă Zeno. Aștept cu mare interes să văd la ce te-ai gândit.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Nicu Mihai » Sun Apr 28, 2013 11:41 pm

Frumoasa provocare, la fel, si eu astept cu multa placere scenariul tau!Calde salutari si spor!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 11:42 pm

@Bill: Multumesc Bill! Din cate stiu eu, nu. Intreaga lucrare se va baza pe cele doua figurine ale lui Radu. Ele furnizeaza materia prima cat despre compozitie, in afara de o schita generala, restul va fi improvizatie pe parcurs.

@Ovidiu & Nicu: Merci baieti! Am o schita generala dar, intradevar, va fi o provocare.

Ei, si acum sa plecam la drum.

Partea 1: Pilot Roman in al 2-lea Razboi Mondial - 1944/45

Iata cum arata kitul. Sculptura impecabila, turnare foarte curata. Ceea ce mi-a placut foarte mult este lipsa acelor blocuri uriase de turnare. Acele culee de turnare sunt foarte usor de indepartat si curatat. Bavuri minime usor de dat jos cu un o lama #11 (partea netaietoare). Bavura ce mai mare am gasit-o pe partea interioara a celor doua cizme de zbor (Hoffman). Foarte usor de indepartat. Una peste alta: O figurina de clasa internationala. Nu gasesti multe figurine de calitatea asta.

Image


Asa cum observati, figurina vine cu doua capete optionale. Am ales sa lucrez figurina cu chipiu. Iata figurina pregatita pentru vopsire:

ImageImageImage
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Nicu Mihai » Sun Apr 28, 2013 11:42 pm

Intr-adevar, Radu Branzan a facut o treaba excelenta! Si tu cred ca esti cu atat mai incantat sa lucrezi o asa bijuterie! Sporuri!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 11:43 pm

Nicu Mihai wrote:
Intr-adevar, Radu Branzan a facut o treaba excelenta! Si tu cred ca esti cu atat mai incantat sa lucrezi o asa bijuterie! Sporuri!

Asa este. Cu cat figurina este mai bine sculptata si turnata, cu atat vopsirea este mai usoara.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 11:43 pm

Am uitat sa vorbesc putin de asamblare.

Capul se potriveste perfect. Mai mult, se poate pozitiona in diferite ipostaze, privind la dreapta, stanga, etc. fara sa se detelioreze pozitia fata de gulerul camasii.

Mainile se potrivesc in locasurile lor tip-top. Este prevazut un locas patrat si se potriveste fara ajustari. Exista un mic spatiu la umeri dar este minim. Se poate rezolva cu putty dar eu nu mai folosesc putty pt. activitati de acest gen. Este prea grosolan si necesita prea multa munca sa-l curat si finisez. Ce folosesc mai nou este Tamyia PVC glue. Adeziv pt. plastic. Este suficient de vascos si subtire in acelasi timp ca prin capilaritate se umple acele spatii mici. Cand se usuca suprafata este luciosa si foarte fina ca rugozitate. Am aplicat grundul si maneca parca-i cusuta. :laugh:
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Bogdan Papuse » Sun Apr 28, 2013 11:43 pm

Foarte interesant subiect. Excelenta figurina. Sunt covins ca va fi un deliciu sa te urmaresc. Inspiratie si spor iti doresc! :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 11:44 pm

Un mic pas inainte:

Image
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Next

Return to SIS Aripi romanesti

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron